Bezdětných seniorů je víc než před lety. Jaké je stáří bez potomků?

Bezdětných seniorů přibývá. Mít, či nemít potomky je velké rozhodnutí, které není vždy snadné udělat. Každá volba výrazně ovlivní naše životy. Ne vždy jsou ale děti výhrou a zajištěním klidného stáří.

Mít děti není povinnost a ani samozřejmost. Někdy se páry dobrovolně rozhodnou žít bez ratolestí, jindy jim to zdraví prostě nedovolí. Řada bezdětných také přiznává, že na potomky nebyl ten správný čas.

Důvodů, proč nemít děti, může být celá řada. Občas se člověk odvolává na nedostatek financí, jindy na špatnou dobu a obavy z budoucnosti nebo na absenci mateřského pudu. Někteří se pro potomky rozhodnou jen z přesvědčení, že jim péči ve stáří vrátí a že se o ně postarají. Avšak tento argument považují psychologové za absolutní nesmysl, nelze spoléhat na to, že tu pro vás děti budou, až budete potřebovat pomoc.

Děti pohodové stáří nezaručí

Myslet si, že děti vám v důchodu pomohou finančně, a nenechají vás na holičkách, objeví-li se zákeřná nemoc, je bláhové. V dnešní roztříštěné době, kdy se lidé stěhují nejen desítky či stovky kilometrů daleko v rámci naší republiky, ale často kotví i po celém světě, nelze spoléhat ani na naše nejbližší. Někdy ani rodinné vztahy nejsou takové, jaké si člověk v mládí vysnil.

Bezdětných seniorů je čím dál více, nejedná se však o žádný nepředvídatelný fenomén, a tak není divu, že přibývá také neziskových organizací, které s tímto trendem počítají. Chtě nechtě totiž většinu ve stáří bez potomků dožene samota, se kterou je mnohdy velmi těžké pracovat.

Zdroj: Český rozhlas

Reklama