Babičko, vyprávěj, jaké to bylo, když jsi byla malá. Proč, vyprávět vnoučatům o vašem dětství?

zdroj: pixabay.com

„Babičko, vyprávěj mi, jaké to bylo, když jsi byla malá.“ Tuto větu jistě slýcháváte od svých vnoučat dnes a denně. Děti jsou zvídavé a rády se vyptávají a poznávají svět pro ně nepoznaný. Proč? Protože vnoučata nevědí, jaké to je žít v době nedostatku a bez moderních technologií.

Reklama

Zeptají-li se vás děti na to, jaké to bylo, když jste chodili do školy, jak jste slavili Vánoce nebo jak jste trávili volný čas, nikdy je neodbývejte a neříkejte: „to si holčičko ani neumíš představit.“ Pro děti je vaše minulost skutečně velmi těžko představitelná, pokud ale o ní budete vyprávět a nebudete se bát do detailů zavzpomínat, pomůžete jim se vašemu dětství alespoň trochu přiblížit.

Nevíte, kde s vyprávěním začít? Nechte vnoučata, ať se ptají

Jestliže nevíte, odkud začít, nechte to na ratolestech. Uvidíte sami, že začnou padat otázky jak po másle. Vy jste spali v jedné posteli se sourozenci? Ty jsi po škole musela jít pracovat na pole? Auto jste neměli a to jste chodili všude pěšky? Jak jste se mohli s kamarády domluvit bez telefonu? Proč si svým rodičům vykal? Vy jste nedostali od Ježíška žádné hračky?

Na nic se nezdráhejte odpovědět, oceňte zvídavost ratolestí a pamatujte na to, že právě vaše vyprávění jim pomůže zorientovat se v rodinné historii. Nebuďte na děti odměření a neodsekávejte jim, když se budou všemu divit a nebudou moci něco pochopit. Jsou přeci jen úplně jinou generací, která žije v době přepychu a moderních technologií. Navíc nezapomínejte na to, že si navzájem nemáte co vyčítat. Vnoučata vám jistě s trpělivostí jim vlastní zas pomohou pochopit dnešní dobu, naučí vás s novým telefon, vysvětlí princip tabletu nebo ukážou, jak si všechno snadno a rychle najít na internetu.

Kromě historie se snažte dětem předat i vaše zkušenosti, zapojte je do úklidu, přizvěte je k vaření nebo je vezměte na vaše oblíbená místa. Díky tomu na vás budou stále vzpomínat a vaše vyprávění a zkušenosti budou dál předávat i svým dětem a dětem jejich dětí. Nikdy na vás rodina tak nezapomene.

Reklama