Správné zavlažování zahrady

V horkých letních dnech trápí naše zahrady sucho a nedostatek závlahy. Každý by rád měl hustý anglický trávník a svěží květiny plné života. Proto bychom neměli zapomínat na kvalitní zavlažování. Existuje mnoho účinných způsobu zavlažování zahrad, které Vám přiblížíme.

Nejpoužívanějším zavlažováním našich rostlin jsou konve a zahradní hadice. Tady si musíme dát pozor, aby ústí konvice nebo trysky hadice byly nastaveny na jemné rozprašování kapek a voda netryskala proudem na půdu a rostliny, které může poškodit.

Reklama

Opatrní buďte také při táhnutí hadice, která může polámat menší rostliny. Existují šikovné vodiče hadic, které můžete umístit do rohů záhonů a přes ně hadici táhnout.

Balkonové rostliny v květináčích potřebují pravidelnou závlahu dvakrát denně. Práci Vám ušetří používání samozavlažovacích květináčů.

Efektivního zavlažování trávníku, který bude stále hustý a krásně zelený, docílíme pomocí moderních zadešťovačů a rozstřikovačů. Zadešťovače jsou přenosné zavlažovací systémy. Ty musíme vhodně rozmístit tak, aby vodní postřik dosáhl na každé místo. Oblíbené rozstřikovače se instalují do trávníku. Pod trávník se také instalují hadice pro přívod vody. Proto si musíme dopředu naplánovat instalaci zavlažovacího systému a až poté realizovat výsev trávníku. Rozstřikovače je možné ovládat pomocí časovače, který nám v určitou dobu spustí zavlažování.

Vhodná doba na zavlažování

Nelépe uděláme, když zahradu zavlažíme časně z rána. Rostliny spotřebují během horkého dne spoustu vody, které mohou čerpat právě z ranního zavlažování. Zalévání uprostřed horkého dne se nedoporučuje.

Často se zahrady kropí i večer. Pro trávník je to ideální doba, zvláště když mu dopřejeme jak ranní, tak večerní závlahu. Večerní zalévání raději omezte u okrasných květin a zeleniny. Vlhká půda prospívá slimákům, kteří vylézají na povrch a právě v noci bývají nejvíce aktivní.

Jaké je vhodné množství vody?

Tady nám vystačí jednoduchá poučka. Uvádí se, že jeden metr čtvereční zalitý jedním litrem vody provlhčí půdu do hloubky jednoho centimetru. Důležité je, aby voda pronikla co nejhlouběji. Jestliže voda vystačí jen na mělké zavlažení, rostliny si vybudují hustý kořenový systém těsně pod zemí. Při větším suchu tak nebudou moci ideálně čerpat vláhu z větší hloubky.

U hluboko kořenících rostlin jako jsou růže, dřeviny a trvalky se doporučuje zalévat méně často a o to vydatnější zálivkou.

 i-Senior.cz

Reklama