Pozor na náledí aneb jak udržet chodník bez ledu

Zima již udeřila v plném proudu a my se stejně jako každý rok potýkáme se zledovatělými chodníky a vozovkami. V dnešním článku poradíme, jak správně solit, aby na vašem chodníku nehrozilo uklouznutí.

Reklama

 

Přitom jedno takové upadnutí může mít, zvláště u starších lidí s křehkými kostmi, za následek bolestivé zlomeniny. Abychom náš přístupový chodník nebo příjezdovou cestu rychle zbavili ledové pokrývky, nám nejlépe poslouží posypová sůl.

Posyp chodníků solí zapříčiní rozmrznutí ledu a po určitou dobu zabrání dalšímu namrzání povrchu. Efekt se dostaví během pár minut. Slyšíte-li mírné pukání, je to jen dobře. Praskají tak krystalky ledu, které za chvíli roztají.

K posypu můžete použít kuchyňskou sůl, ale je škoda jí takhle plýtvat. Na ledové vozovky a chodníky jsou určené posypové soli s větší zrnitostí, v rozmezí od 0,2 mm až do 6 mm. Navíc posypová sůl není na rozdíl od kuchyňské soli jodizovaná. Ne, že by jód měl vliv na efektivní rozmrazování ledu, ale je zbytečné mrhat kuchyňskou solí, na jejíž úpravu jsou kladeny vyšší nároky.

Kolik soli je potřeba na údržbu chodníku a příjezdové cesty?

Posypová sůl je tak skvělým a nenahraditelným pomocníkem při údržbě vašich chodníků. Spotřeba se různí podle intenzity a také velikosti plochy, kterou udržujete ve schůdném stavu. Obvykle rodinnému domu s udržovaným chodníkem a příjezdovou cestou pro automobil vystačí zhruba okolo 25 kg soli na zimu.

Jak správně solit?

Důležitý je také postup sypání. Nesolíme souvislé vrstvy sněhu! Vždy sníh odklidíme a sůl poté použijeme na zledovatělé zmrazky.

Kdy je sůl účinná?

Uvádí se, že posypová sůl z chloridu sodného je účinná do teplot zhruba – 11 stupňů Celsia. Pod tuto hranici je chlorid sodný neúčinný. Některé země tak proto používají k posypu směs chloridu sodného a chloridu vápenatého, která má účinnost až do -35 °C.

Ať již chodníky budete solit nebo ne, dejte si dobrý pozor, abyste si na zledovatělém chodníku nepřivodili bolestivý úraz.

Reklama