Nešťastná nezaměstnanost II: Curriculum vitae

Životopis, poslední dobou stále častěji zastupovaný mezinárodní zkratkou CV – curriculum vitae, je klíčem k naší budoucnosti. Je tedy důležité vědět, jaké jsou pro něj momentálně nastaveny požadavky, aby o nás řekl vše podstatné a zaměstnavatele zaujal.

 

Reklama

 

Nebudeme si lhát, doby volně psaného životopisu, jsou ty tam. Objevit se sice ještě může, ale spíše u zaměstnavatelů, kteří chtějí v uchazečích objevit cosi jiného a číst mezi řádky, nebo v soukromých podnikatelích lnoucích k tradici. Drtivou většinu pracovního trhu dnes zastupují inzeráty vyžadující životopis strukturovaný; tedy rychlý, přehledný a přesto obsahující vše podstatné.

Jeho šablony můžete najít v Microsoft Office Word, nebo si jej snadno napsat sami. Pomoci vám samozřejmě mohou nejrůznější generátory životopisů. Já osobně používám kombinaci obou těchto metod, protože jsem pohodlná, ale mám ráda pořádek.

Můj postup je tedy následující:

Nejprve si vyhledám generátor životopisu na internetu, např. http://www.zivotopis-cv.cz/generator. tady vyplním kroky, které jsou povinné, nebo je považuji za podstatné a chci je ve svém CV mít.

První stranu, tedy osobní údaje většinou vypíši kompletně. Chybět nesmí vaše jméno, datum narození a kontaktní údaje.

Druhá strana – vzdělání – se zabývá informacemi ohledně vysoké a střední školy, základní škola se v CV neuvádí. Ohledně škol vypisuji dobu, název, město a obor, a protože jsem absolventem a můj životopis je zatím chudý, také informace ohledně maturitní zkoušky a případně absolventské práce. Okýnko doplňující informace je možno zaplnit získanými certifikáty, osvědčeními nebo cenným umístěním v soutěži týkající se vaší profese.

Třetím bodem je dosavadní praxe v zaměstnání. Pracovní zkušenosti řadíme opět jako bychom kráčeli minulostí dozadu. Uvádí se všechny příbuzné získané práce, které je možno doložit smlouvou nebo dohodou, tedy případně i školní praxe. Uvádíme opět časový rozsah, název firmy, případně její lokaci, vykonávanou pracovní pozici a její krátký popis – v jedné až dvou větách. Výborným tipem pro personalistu je uvést někoho, kdo o nás poskytne reference – kolegu, nadřízeného, bývalého učitele. Tato osoba by samozřejmě měla být dopředu informována a s referencemi souhlasit.

Čtvrtou kapitolu tvoří doplňující informace: jazykové znalosti (tedy řeč a stupeň jejího ovládání; v případě CV do zahraničí také mateřský jazyk), získaná řidičská oprávnění (připsat můžeme také různá oprávnění na manipulaci se stroji) a znalosti ohledně ovládání počítače (uživatelská znalost, zkušenosti se základním balíčkem Microsoft Office, e-mailová komunikace, grafické, účetní nebo jinak specializované programy, schopnost vyhledávat na internetu apod.).

Závěrem životopisu pak uvedeme tři až šest zájmů, které nás charakterizují nebo mohou zaměstnavatele zaujmout a také přibližně pět až deset charakterových vlastností. Nebojte se říkat o sobě dobré věci, ale nevymýšlejte si, většinu personalistů tím neoklamete. Neostýchejte se ani zalovit v slovníku synonym a najít pro své vlastnosti některé z moderní dobou milovaných superlativ pro přizpůsobivost (flexibilita) nebo upřímnost (smyls pro fair play). Mezi nejčastěji uváděné hodnoty patří flexibilita, loajalita, otevřenost, vstřícnost, spolehlivost, komunikativnost, schopnost organizovat, pracovitost, preciznost a ochota učit se stále novým věcem.

Následuje tlačítko Dokončit životopis. Po rozkliknutí se nás webový portál ptá, v jaké podobě si životopis přejeme. Osobně si vždy vyberu Microsoft Word, kde si údaje sama graficky upravím k obrazu svému a hotový životopis převedu pomocí funkce do formátu pdf a ten rozesílám e-mailem s vědomím, že už se v něm cestou nic neztratí nebo ošklivě neposune. Každý ale může postupovat podle svého uvážení. Dobrým tipem je také mít v pravém horním rohu CV fotografii („pasovku“), která personalistovi pomáhá lépe si nás ve změti papírů zapamatovat.

Hotový životopis si tedy uložíme do počítače, na místo, kde je dobře viditelný a snadno k nalezení. Pokud jste zvolili formát Microsfot Word, můžete CV aktualizovat tak, aby byl vždy co nejideálnější pro vybranou pozici. Nezapomeňte si jej ale pak ukládat jako nový dokument.

Životopis je samozřejmě důležité mít také ve vytištěné podobě a to zejména pokud se rozhodneme vzít situaci pevně do svých rukou.

Náš milý Honza Větvička, hladce oholen, šarmantně navoněn a oblečen v nedbalou eleganci, sevře pod paží šanon se zásobníkem plným „sívíček“ (jak někteří mladí manageři rozverně životopis nazývají) a vyráží obejít několik místních firem. „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda v blízké době nebudete mít volné pracovní místo?… Ano, samozřejmě chápu. Mohu vám tu nechat svůj životopis pro případ, že by se něco uvolnilo?… Děkuji, hezký den. Na shledanou.“  Každý den jich zvládne asi pět. Na šestou personální ředitelku nebo vrátného by se už usmíval příliš strojeně. Cítí to v kostech a ví, že by ho pak elán hledat si práci rychle opustil. Je důležité vědět, kolik toho zvládnete, abyste neztratili motivaci. Tak hodně síly a ještě kapku štěstí!

Reklama