Nechejte vodní kámen zmizet!

Že jste se s vodním kamenem nikdy nesetkali? Pokud bydlíte v oblasti, kde se nachází měkká voda, je to možné. Ne každý však má takové štěstí. Platí totiž přímá úměra – čím tvrdší voda, tím více vodního kamene.

 

Vodní kámen – poznáte ho podle nevzhledně vypadajícího povrchu nebo bílých skvrnek. Tvoří ho zejména uhličitan vápenatý a další nerozpuštěné usazeniny jako vápník a hořčík. Nejen nehezký vzhled, ale také snížení životnosti spotřebičů a naopak zvýšená spotřeba energie a pracích prostředků – to všechno dokáže vodní kámen.

 

Vodnímu kameni předcházejte!

Tohle řešení je nejefektivnější, nejrychlejší a nejlevnější – ale kdo by se jím zabýval, když problém ještě neexistuje, že? Přesto pro vás máme důvody, kvůli kterým stojí za to s vodním kamenem bojovat včas:

  • Vyhnete se nepěknému vzhledu povrchu, který permanentně vypadá jako špinavý.
  • Ucpává trubky, snižuje průtok a současně zvyšuje tlak v trubkách i spotřebu elektrické energie.
  • Snižuje účinnost pracích prostředků a jejich spotřeba proto zbytečně narůstá.
  • Při odstranění vodního kamene můžete zaznamenat snížení spotřeby energie i pracích prostředků.

 

Spirála varné konvice jako spolehlivý ukazatel

Zanesená spirála ve varné konvici nebo vodovodní baterie je spolehlivým indikátorem, že s tvrdou vodou a vodním kamenem se potýká i vaše domácnost. Pokud vodní kámen zasáhne spirálu, výhody rychlovarné konvice – rychlost a úspornost – jsou ty tam. Proto můžete jednou za čas provést rychlou očistu: naplňte konvici z půlky vodou a z půlky octem, nechte projít varem a několikrát důkladně propláchněte. Je důležité odstranit i poslední stopy po octu a – konvice bude jako nová!

 

Co tedy dělat, pokud už se vodní kámen ve vaší domácnosti objeví? Máte zhruba tři možnosti:

a) Drhnout kartáčem do úmoru – je jistou možností, nevýhody jsou však zřejmé.

b) Babská rada: použij ocet! – ocet vás může vodního kamene zbavit, pamatujte však, že za sebou zanechává nepříjemný zápach a lesklé povrchy mohou po jeho použití zmatnět.

c) Pomocníci z drogerie – budete se pro ně muset vydat na nákup, ale vodního kamene vás spolehlivě zbaví. O toaletu se postará Fixinela desi WC, Fixinela antikalk efektivně odstraní vodní kámen a mýdlové usazeniny z povrchů v kuchyni i koupelně. Rychlým a efektivním řešením zejména pro údržbu kávovarů a varných konvic je například Luxon.

Lucie Paseková

Reklama
SDÍLET