Kdo maže, ten jede

 

Reklama
Motory ať už u silničních vozidel či sekaček nebo řetězových pil, stejně tak jako převodová ústrojí a další zařízení strojů se neobejdou bez patřičného mazání a olejů.

 

 

V dnešním článku vám nastíníme základní rozdíly mezi jednotlivými druhy motorových olejů a představíme vám společnost zabývající se velkoobchodní distribucí, a také maloobchodním prodejem olejů a maziv.

Co je důležité rozeznávat

Bezesporu důležitým faktorem, který je viditelně uváděn na každém obalu oleje je jeho viskozita. Tato hodnota vyjadřuje míru vnitřního tření kapaliny v závislosti na teplotě. Viskozita oleje se podle SAE klasifikace značí číselným kódem typu „5W-40“. První část kódu, tedy „5W“, udává použitelnost oleje pro zimní období. Druhá část „40“ naopak vymezuje letní teplotní rozsah, pro který je olej určen. Tyto dva číselné znaky je potřeba dále rozklíčovat. Údaj 5W nám říká, že je olej v zimním období použitelný až do -30 °C. Z druhého, letního, označení 40 lze odvodit, že olej této hodnoty je použitelný až do +35 °C venkovní teploty.

Druhy olejů

Rozlišujeme několik základních druhů olejů, jejichž význam si vysvětlíme.

Minerální oleje – slouží k další výrobě olejů a pro své již překonané vlastnosti jsou ve svém použití omezeny.

Polo-syntetické oleje – jsou v jednoduchosti minerální oleje s obsahem syntetických komponentů, které dávají oleji lepší vlastnosti například při studených startech motorů.

Plně syntetické oleje – jsou oleje s výrazně zlepšenými vlastnostmi. Disponují optimální ochranou proti opotřebování, efektivní rozvod oleje při studených startech a pomáhá udržovat čistý motor.

Distribuce

Veškeré motorové oleje a maziva spolu s fundovaným poradenstvím pořídíte v renomované společnosti NOVAKOIL. Tato firma je velkoobchodním, tak i maloobchodním prodejcem olejů Total, Elf a Final.

 

Reklama