Jindřichohradecká úzkokolejka

Ráda bych Vám představila významnou technickou památku a jednu z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu.Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km.

Obě tratě, Jindřichův Hradec – Nová Bystřice i Jindřichův Hradec – Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě.  Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který stojí za to vyzkoušet a vychutnat si požitek z nevšední jízdy.

Reklama

Z tratí, které Jindřichohradecké místní dráhy využívají, je zajímavější a turisty využívanější ta do Nové Bystřice, která měří 33 km. Trať vede srdcem České Kanady, a tudíž nabízí výhled na krásnou krajinu. Na trase se nachází devět zástavek, z čehož je zcela jistě nejznámější zástavka nesoucí název Kaproun. Zástavka ležící v lese, která je známa především tím, že zde byl z vlaku vyhozen i největší Čech Jára Cimrman. Dnes se zde nachází busta s odkazem na jeho poslední návštěvu.

 Po osobní zkušenosti můžu rozhodně doporučit. Projeďte se např. na trase z Nové Bystřice do Jindřichova Hradce. Jindřichohradecké dráhy Vám mohou nabídnout nejen svezení motorovým, nebo parním vlakem, ale i vlaky svatební, doprovodné programy k vlakům (občerstvení, pikniky, zábava, hudba, živá vystoupení situovaná do dávné i nedávné historie). Kromě toho, je možné ubytovat se v některé z venkovských staniček v apartmánech, které jsou pohodlně zařízeny včetně kuchyňky a sociálního vybavení.

Reklama