Beskyde, Beskyde…

Jaro je v plném proudu. Co to znamená? Provětrejme svá nacpaná bříška po bujarých velikonočních hostinách! Vzpomenete si, kdy jste naposledy vyrazili do přírody? Zastesklo se vám po studánkách a potůčcích, lesících a výhledech do okolí? Je pravý čas opustit své vyhřáté pohovky a protáhnout klouby v nádherném prostředí na čerstvém vzduchu. Kupte si lístek na vlak a vyrazte do Beskyd.

Beskydské pohoří od Těšínských Beskyd přes Moravskoslezské Beskydy po Vsetínské vrchy a Javorníky na Valašsku čítá kilometry značených stezek, které se odmění dalekými výhledy z výšek hor nebo naopak pohledy do výšek z krásných údolí.

Reklama

Královnou Moravskoslezských Beskyd je Lysá hora. Pyšní se výškou 1323 m n. m. Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na jejím vrcholu je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák. Pokud už nohy dobře neslouží, nezoufejte. Na vrchol Lysé hory se dá dostat i autobusem.

Pokud i přesto nejste zastánci velkých výšek, doporučuji výšlap na vrcholek Ondřejník (také zvaný Solárka). Cesta není příliš náročná a pohled z vrcholu stojí za to. K dispozici je útulná restaurace a možnost ubytování.

Když už zamíříte do Beskyd, nesmíte si nechat ujít procházku na Radhošť, který bývá tradičně spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin

a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Radhošť je díky nedaleké rekreační oblasti Pustevny a jednoduchému přístupu velmi navštěvovaný a od Pusteven po modré značce sem míří zástupy návštěvníků.

Beskydy toho nabízejí mnohem více. Ze své zkušenosti ale mohu doporučit právě tyto tři turistické atrakce. Neváhejte, vyhrabejte ze skříní pohorky a sedněte do vlaku směr Beskydy!

Reklama