Znáte Péráka? Prvního československého komiksového hrdinu

Snad každý slyšel o komiksových hrdinech, létajícím muži s nadlidskou silou Supermanovi, netopýřím muži Batmanovi či pavoučím hrdinovi Spidermanovi. Věděli jste, že svého komiksového hrdinu mělo také Československo, respektive Protektorát Čechy a Morava? V období druhé světové války jim byl Pérák.

Pérák byl tajemnou postavou. Mužem s podivnou maskou, rudě zářícíma očima a s pružinami na nohou, na kterých dovedl přeskakovat domy i ulice. Odtud pochází název Pérák.

Pérák podporoval Čechy a škodil protektorátnímu hospodářství

Podle legend se tajemný muž vyskytoval během druhé světové války především v Praze, v okolí Vyšehradu, Košířích či Karlova náměstí a údolí Šáreckého potoka. Vídán byl také na Pardubicku, Kladensku a dalších místech. Legenda byla natolik silná, že se některé ženy bály v noci chodit Prahou na noční směny.

Pérák údajně sabotoval protektorátní hospodářství, škodil němcům a nacistickým vojákům. Jeho zbraní byly nepřekonatelné skoky, díky kterým se na místech zjevoval tiše a nepozorovaně. Stejně rychle jako se objevil, pak také zmizel. Některým jeho zjevením předcházel hrůzostrašný pískot.

Nepolapitelný hrdina

Největší zbraní Péráka byla všudypřítomná atmosféra nepolapitelného hrdiny, který bojuje proti nacistům. Legendy o Pérákovi posilovaly Čechy a zároveň děsily Němce. Protektorátní úřady se dokonce snažily Péráka chytit. Vždy však bez úspěchu.

Zajímavostí je, že během druhé světové války mnoho lidí věřilo, že Pérák skutečně existuje. Až po válce o tajemné bytosti vznikl komiks. A to je obrovský rozdíl například oproti americkým superhrdinům, u jejichž zrodu byl vždy komiksový scénárista.

Péráka lidé zaměňovali s motýlím mužem

Někteří lidé zaměňují Péráka s motýlím mužem. Bytostí, jež se objevovala ve městě Point Pleasant, a která byla předzvěstí katastrofy zřícení mostu, při níž zahynulo 46 osob. Podle tragédie byl natočen také film s názvem Proroctví z temnot, ve kterém hlavní roli ztvárnil Richard Gere.

Reklama