Ze skal na bájný ostrov

Minule jsme navštívili unikátní skalní útvar tvořený dvěma skalními městy propojenými hlubokou roklí. Nalezneme jej ve východních Čechách, mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem. Jedná se o Teplicko- adršpašské skály se spoustou romantických zákoutí a okouzlujících pohledů. Část teplického skalního města inspirovala Aloise Jiráska k napsání romantického historického příběhu Skály.

Dnes se vydáme na bájný středomořský ostrov. Podle mýtů se v jedné z ostrovních jeskyní narodil samotný vládce řeckých bohů Zeus. Na ostrov si přivedl svou partnerku Evropu. Unesl ji proměněn v bílého býka a vystoupil s ní z moře na jedné z nejromantičtějších pláží ostrova.

Zeus a Evropa měli tři syny. Nejstarší z jejich synů, Mínos, se stal zakladatelem civilizace, která je považována za jednu z nejvýznamnějších civilizací světových dějin. Mínojská civilizace je nejstarší evropská civilizace s vyspělým hospodářstvím, systémem řízení, kulturou i vlastním písmem. Ostrovní stát se stal tehdejší neporazitelnou velmocí. Čile obchodoval s Egyptem, Kyprem i Sýrií.

Na ostrově byla nalezena nejstarší písemná památka Evropy. Je to hliněný disk, do něhož byl vyražen text. Písmo, kterým byl text napsán, však dosud nebylo rozluštěno.

Ostrov se stal později součástí starověkého Řecka a dějiny s Řeckem sdílí doposud. Starověká civilizace však ostrovu vtiskla jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, kterou si ostrov dodnes uchovává.

Poznali jste cíl dnešní hádanky?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama