Ze sirek se dá vyrobit kytara, housle, váza i obraz. Nevěříte? Zajeďte se podívat do Pelhřimova

Muzeum rekordů vás zve na Nejohnivější výstavu v Čechách! Tvoří jí 571 871 sirek a 248 344 sirkových hlaviček, ze kterých Tomáš Korda dokázal vyrobit více než 90 předmětů – vedle funkčních kytar, houslí a mandolín u nás najdete i obrazy a vázy.

Vytvoření světově ojedinělé kolekce zabralo autorovi více než 40 let života. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. www.muzeumrekorduakuriozit.cz.

Japonská váza Tomáše Kordy je unikát

Informace ke zhotovení Japonské vázy si Tomáš Korda musel shánět v 70. letech minulého století – tedy v době, kdy neexistoval internet, zato fungovala železná opona a cenzura! Zhotovení trvalo 4 324 hodin a zapotřebí bylo 40 584 sirek.

 „Touto vázou jsem chtěl trochu přiblížit Japonsko. Japonci mají svoji zvláštní květomluvu, a tak jsem ji zakombinoval do obrazů na této váze. Je na ní symbolicky květ lotosu, symbol pohody a štěstí, dále věnečky, půlvěnečky a cípy šátku UČIKUI a FUROŠIKI. Štěstí, lásku a bohatství zde představují květy slivoně, lístky bambusu a větvičky borovice. Dále jsou zde čtyři obrazy jako symboly historických památek Japonska,“ řekl Tomáš Korda.

  1. Posvátná hora Fudžijama jak ji maloval japonský malíř Asajama na konci 17. století.
  2. Zámek HIMEDŽI, budhistická pagoda. Pro Japonce je tento zámek něco jako pro nás KARLŠTEJN. V pagodě jsou prý uloženy ostatky Budhy…
  3. Žena z KAORO, žena z KAIGECUDO. U nás, hlavně na Moravě jsou to kroje, v Japonsku zase kimona…
  4. Knížecí statek, brána chrámu slunce na ostrově MIJAKŽIMA (šintoistická svatyně). U nás hrad a rytíři, u nich statky a samurajové.
Zdroj: Muezum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Zdroj: Muezum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Zdroj: Muezum rekordů a kuriozit Pelhřimov

V pelhřimovském muzeu myslí i na seniory

Pelhřimovské Muzeum rekordů obdarovalo senzační seniory: Díky spolupráci s Nadací Charty 77 a sdružením SenSen jsme se zúčastnili slavnostního vyhlášení ceny Senior roku, vítězným kolektivům předali vstupenky do muzea a vítězným jednotlivcům České knihy rekordů. Jsme tomu rádi, neboť entuziasmus a nezlomnou vůli mnohých seniorů nelze než obdivovat.

Abychom jejich (často naprosto unikátní) výkony více přiblížili světu, zavedli jsme pro ně i samostatnou kapitolu České knihy rekordů. Dočtete se v ní například o 92-letém otužilci Ladislavu Nickovi (prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním ve vodě řeky Vltavy o teplotě +3 °C) nebo o paní Františce Zemanové – ta  uskutečnila ve věku 88 let dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců.

Na seniory (zdatné i méně pohybově zdatné) jsme připraveni i v expozici Zlaté české ručičky. Patří k atraktivním turistickým cílům, které jsou bez problémů dostupné i návštěvníkům s berlemi a popřípadě vozíčkářům. Její bezbariérovost je zajištěna prostorným výtahem a základ výstavy tvoří světově ojedinělá kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek, (její součástí jsou např. i funkční hudební nástroje). Najdete zde ovšem i vyšívanou mapu Evropy, sochy vyřezávané motorovou pilou, nejmenší zlatou klec v ČR a mnoho dalších neobvyklých výtvorů šikovných rukou. Přijeďte se za námi podívat, máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. www.muzeumrekorduakuriozit.cz.

 

Reklama