Zbystřit mozek lze v každém věku i s on-line pomocí

zdroj: insta_photos / Shutterstock.com

Mnozí z nás se snaží pracovat na své kondici od tréninku, posilování přes jízdu na kole po příjemné procházky. A to je dobře. Svaly je třeba procvičovat, aby zůstaly pružné a silné, stejně tak jako klouby a celkový fyzický systém. Nabízí se ale otázka, kolik času věnujeme trénování našeho mozku? Kolik energie vynaložíme na jeho podporu a na zbystření?

Reklama

Lidský mozek má 80 až 100 miliard neuronů a každý z nich může vytvořit tisíce spojení s jinými neurony. To vede ke komplexní síti stovek bilionů synapsí, díky kterým mozkové buňky komunikují. Odborníci zjistili, že neuroplasticita mozku se věkem nesnižuje. Za neuroplasticitu neboli plasticitu mozku označujeme schopnost mozku svého vývoje. Na neuronové spojení v mozku působí prostředí, které ho může do velké míry ovlivnit, jak v pozitivním tak negativním slova smyslu. A to je zásadní pro zdravý vývoj, paměť nebo učení a obnovu. Právě učení se ukazuje jako skvělý způsob, jak udržovat mozek aktivní a paměť silnou. Důležité je ho správně stimulovat a tady je pár tipů, jak si nechat pomoct on-line.

Fyzická aktivita

Naše tělo a mysl jsou jednoznačně propojené, takže co prospívá našemu tělu, logicky prospívá i našemu mozku. Proto pravidelné cvičení vede ke zlepšení paměti a kognitivních schopností. I při prosté procházce vysílají nohy tlakové vlny přes tepny, to zvyšuje průtok krve, tím pádem i do mozku. Ideální je pěší turistika v přírodě na čerstvém vzduchu, jóga nebo vodní aerobik. Populární aplikace pro fitness jsou například Workout Trainer nebo Yoga Studio, kde si každý najde cvičení pro svou úroveň fyzické zdatnosti.

Dostatek kvalitního spánku

Někdo je od přírody tvrdý spáč, jiní mají problém usnout a stěžují si na nespavost. Ta může být způsobena stresem, nemocí nebo léky, které užíváme. Stárnutí bývá často spojováno právě s problémy se spánkem, někdy se může jednat o opravdové úskalí. Všichni dobře víme, jaký rozdíl ráno cítíme, když se v noci dobře vyspíme nebo naopak noc probdíme. Naštěstí existuje pár tipů, jak náš spánek zkvalitnit. Držte se harmonogramu a choďte spát a probuďte se ve stejnou dobu. Ano, i o víkendech, kdy to nás to láká zůstat v posteli přeci jen o něco déle. Udělejte si před spaním svůj vlastní rituál, může to být horká vana, meditace nebo čtení knihy. Pár hodin před spánkem se nedoporučuje koukat na televizi. Technologii však můžete využít v podobě aplikací a analyzovat spánek prostřednictvím SleepCycle nebo Pillow. Třeba si díky nim vybudujete lepší návyky.

Mentální sporty

Mentální neboli duševní sprorty jsou jak už název napovídá na trénování duševní činnosti. Hrají obrovskou roli v bystření našeho mozku a to v každém věku. Patří mezi ně šachy, hlavolamy jako například Rubikova kostka, sudoku, dáma nebo poker, co můžete pohodlně hrát na počítači nebo mobilní aplikaci. Duševní sporty pomáhají trénovat paměť, budovat vytrvalost, odolávat stresu, zlepšovat rozhodování v kritických situacích a řešit problémy.

Meditace

Meditace už dávno není spojována jen s mnichy a desítky let se jí zabývá i věda. Ukázalo se, že meditace má vliv na vzrůst tkáně mozkové kůry v těch částech mozku, které zpracovávají informace smyslovými orgány, udržení pozornosti a vědomí. Lidé, co pravidelně meditují snadněji obnovují energii a na regeneraci potřebují míň spánku. Meditace tedy nemá jen krátkodobé účinky – právě naopak. Jestli nemáte s meditací zatím zkušenosti, sáhněte pro pomoc k aplikaci. Například Mindfulness, kde si můžete vytvořit vlastní vedenou meditaci a program, takže se dostanete lépe do pravidelné meditační praxe. Anebo vyzkoušejte Headspace, kterou vytvořil bývalý mnich Andy Puddicombe. Ten vás už za deset lekcí naučí základy meditace, v aplikaci si můžete zaznamenávat svoje pokroky a motivovat se navzájem s přáteli.

Hry

Dalším způsobem, jak zlepšit neuroplasticitu je možná překvapivě hraním her. To přispívá ke zlepšení paměti, řešení rozlišných problémů. Logické hry posilují dovednost mozku řešit složité situace, rytmické hry jako taneční nebo cvičební videohry můžou zlepšit vizuální a prostorovou paměť i pozornost. Když zařadíme pár hodin hraní her, můžeme se dobře pobavit a udělat něco pro naše zdraví.

Dříve uznávaný názor, že se náš mozek nemůže v určitém věku změnit a rozvíjet, je přežitkem. Nyní víme, že to není pravda. Potřebujeme jenom trochu času a staré dobré trpělivosti, abychom si udržovali a zlepšovali duševní zdraví a kognitivní schopnosti.

Reklama