Zdravý spánek je základ

O stresu jste se mohli dočíst již před pár dny, dnes však půjdeme tam, kde to všechno většinou začíná. Spánek je častým zdrojem nemocí a právě i stres pochází z nedostatku kvalitního spánku.

Nekvalitní spánek způsobuje řadu nemocí. Mezi ty krátkodobé patří zmiňovaná nespavost, podrážděnost, častá únava, přejídání, bolesti hlavy, nebo také nesoustředěnost. Za dlouhodobé jsou pak považovány obezita, deprese, rychlejší stárnutí a častá nespokojenost.

Základem kvalitního spánku je kvalitní matrace

Pro každého je však pojem „kvalitní matrace“ zcela odlišný. Za kvalitní matraci je považována taková matrace, která je z kvalitního materiálu. Důležitým faktorem je ale i samotná výška matrace. Čím vyšší tím lepší. Dalším faktorem, který nám také napoví mnohé, je stáří matrace. Výměna by měla nastat většinou po 5 až 10 letech. Což se ale liší podle způsobu použití matrace, respektive podle intenzity spaní a způsobu starání se o matraci. Spíme-li na naší matraci denně a přitom vysavač za svou existenci ještě neviděla, pak je její životnost kratší.

Věděli jste, že …

… každou noc člověk vyloučí cca 0,3 l potu, odpadají z něho lupy a odumřelé kožní buňky. Proto se matrace stává rájem pro bakterie, roztoče a viry. Za deset let tak matrace obsahuje až 2 miliony prachových roztočů.

Výběr nové matrace se samozřejmě odvíjí od několika faktorů. Jednak tím nejcennějším jsou předchozí zkušenosti, ale zapomínat bychom neměli ani na rozměry matrace, i ty hrají ve zdravém spánku svou roli. Dále také věk uživatele, nosnost matrace, frekvence použití, tuhost a umístění matrace. V neposlední řadě pak také potah a hlavně cena.

Pár rad pro dobré spaní

  • Postel by měla být dostatečně velká, ať už co se týče šířky či délky.
  • Před spaním se vyvarujte jakémukoliv psychickému nebo fyzickému stresu.
  • V posteli se nepracuje, nedívá na televizi, ani nejí. Berte ji pouze jako místem odpočinku a spánku.
  • Zapomeňte na převalování v posteli. Pokud nemůžete usnout, věnujte se raději něčemu jinému a ke spánku se jděte uložit, až budete cítit únavu
  • Vyvarujte se usínání s plným ale i naopak s prázdným žaludkem.
  • Alkohol, nikotin a kofein. Tři zakázané látky, které vám zaručeně pokazí váš klidný spánek.

Pokud jste zjistili i vy, že vaši starou matraci je potřeba vyměnit za  novou, pak si rozhodně vyberte takový obchod, kde vám nejen že zaručí skvělé ceny, dopravu zdarma či exkluzivní produkty, ale hlavně vám poradí s výběrem a zajistí vám tak na dalších pár let zdravý spánek. Jedním takovým je i obchod Matracín, kde jsou zmiňované výhody samozřejmostí, s výběrem vám poradí co a jak, a po celé České republice zdarma dopravu zajistí.

Reklama