Za klenoty středověku

Minulá cestovatelská hádanka byla hodně těžká. Zavedla nás na místo, které zná málokdo, na hrad Landštejn. Tento velmi starý hrad nalezneme v oblasti nazývané Česká Kanada, nedaleko městečka Slavonice. Hrad patří ke klenotům středověké střední Evropy, proslul svou nedobytností a zajímavou architekturou, které vévodí mohutná čtyřboká věž.

Dnešní hádanka nás zavede také ke středověku a jeho klenotům, ale do daleko známějších míst. Cíl našeho dnešního cestování tvoří dvě světově proslulá místa. Obě proslavila hlavně vzdělanost, protože na nich byly ve středověku založeny univerzity, které jsou centrem vzdělanosti i dnes.

Starší vznikla už ve druhé polovině 11. století, mladší se zrodila jako její dcera: nespokojení akademici opustili v roce 1209 půdu původní univerzity a založili ve městě vzdáleném zhruba 100 kilometrů univerzitu novou.

Univerzity mezi sebou soupeří, ale zároveň tvoří i jeden celek. Jsou si velmi podobné. Obě jsou tvořeny tzv. kolejemi, které poskytují studentům kromě vzdělání i ubytování a stravu. Součástí univerzit jsou obrovské špičkově vybavené knihovny.

Každá z univerzit má dnes kolem 20 000 studentů a obě se pyšní mnoha slavnými absolventy. Mladší z nich se dokonce může chlubit opravdu úctyhodným číslem: 83 jejích absolventů obdrželo Nobelovu cenu.

Obě univerzity známe z mnoha románů, filmů i televizních seriálů. Jejich budovy jsou velmi dekorativní, jako by se po staletí neměnily, a jsou obklopeny rozsáhlými travnatými plochami, po nichž se procházejí studenti i vyučující. Tak nějak si všichni zřejmě představujeme vzdělanostní ráj.

Uhodli jste cíl dnešní hádanky?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

 

Reklama