V minulém článku jsme představili výhody elektrických skútrů. Dnes si povíme více informací o technických parametrech, které ovlivňují dojezd, a poradíme, podle čeho skútry a vozítka na elektřinu vybírat.
Výběr vhodného elektrického skútru závisí převážně na zákaznických preferencích. Dříve, než se rozhodnete pořídit si konkrétní model, zodpovědně zvažte požadovaný účel využití, zohledněte typ a kapacitu baterie, dobu nabíjení a reálný dojezd elektroskútru.
Rozmyslete si, k čemu skútr budete využívat
Přestože účel využití elektroskútrů je na první pohled jasný, vyšší mobilita a ulehčení pohybu, liší se jednotlivé produkty jak svou konstrukcí, tak i technickými parametry. V základu rozlišujeme elektroskútry bez řidičského oprávnění pro časté a intenzivní dojíždění, lehká čtyřkolová elektrická vozítka pro dojíždění na kratší vzdálenosti a výkonné elektroskútry s velkým úložným prostorem. Poslední jmenované využijte na zahradě a mimo komunikace pro převoz lehčího nákladu, například listí, sena, dříví a zahradního nářadí.
Základní rozdíly mezi akumulátory
Druhým faktorem ovlivňující výběr elektroskútru je typ a kapacita samotné baterie. Současné elektrické koloběžky, skútry a vozítka vyžívají energii z gelového akumulátoru, nebo z lithium-iontové baterie (Li-Ion).
Lithium-iontové baterie vynikají vyšší kapacitou, kratší dobou nabíjení, delší životností a relativně nízkou hmotností, která je o 50 až 60 % nižší než u gelové baterie. Nevýhodou Li-Ion baterií je vyšší pořizovací cena.
Naproti tomu olověné gelové akumulátory představují standardní zdroj uchování elektrické energie. Jejich výhodou je vysoká odolnost proti mechanickému poškození a nízká pořizovací cena. Nevýhodou gelových baterií je vyšší hmotnost.
Jak dlouho se baterie nabíjí?
Dobíjení baterií je závislé na typu a kapacitě akumulátoru i na výkonu nabíječky. Nabíjení Li-Ion baterie s 36V a 15Ah se pohybuje okolo 5 hodin. Zatímco gelový akumulátor s 36V a 12Ah je plně nabitý za 6 až 8 hodin.
Jaký je dojezd elektrických skútrů?
Současné elektroskútry vynikají relativně dlouhým dojezdem, který se pohybuje okolo 50 km. Samotný dojezd ovlivňuje styl jízdy, hmotnost uživatele i profil terénu. V kopcovitém terénu a s nehospodárnou jízdou na „plný plyn“ se tak dojezd může výrazně zkrátit.
Srovnání tří modelů
Abychom nezůstali u pouhé teorie, představíme vám tři konkrétní typy elektroskútrů od prodejce Eroute.cz.
Elektrické vozítko Fold 1
Prvním je skladné a lehké čtyřkolové vozítko Fold 1 s výkonem 500 W, které je určeno pro jízdy na krátké vzdálenosti. Jeho výhodou je nízká hmotnost 25 kg a snadné složení, díky kterému vozítko pohodlně uložíte do kufru automobilu nebo odnesete domů. Elektrické vozítko Fold 1 je vybaveno Li-Ion 36V baterií, na kterou ujede až 25 km. Baterie je plně dobitá do pěti hodin. Nosnost elektrovozítka je 120 kg.
Elektrický skútr RS-01
Dalším zástupcem je elektrický skútr RS-01 s výkonem 250 W, který je vhodný pro pravidelné dojíždění za nákupy i do práce. Výhodou je, že vozítko splňuje legislativní požadavky pro provoz na pozemních komunikacích a k jeho řízení není nutný řidičský průkaz. Elektroskútr RS-01 váží 60 kg, je vybaven 48V gelovým akumulátorem a na jedno nabití ujede až 50 km. Baterie je plně nabitá po šesti až osmi hodinách.
Elektrická tříkolka pro seniory
Posledním příkladem je elektrický tříkolový skútr pro seniory s výkonem 400 W. Elektrická tříkolka vyniká velkým úložným prostorem a nosností 200 kg. Díky tomu je vhodná jako praktický pomocník pro převoz trávy, sena a dalšího drobného nákladu na zahrádce nebo na polních komunikacích. Pohon tříkolky zajišťuje 48V gelový akumulátor s dobou nabíjení v rozmezí od čtyř do šesti hodin. Na jedno nabití elektrická tříkolka ujede až 50 km.
Nabídka elektrických vozítek, skútrů a tříkolek, které usnadňují pohyb, je pestrá. Pro více informací kontaktujte svého prodejce, který přizpůsobí výběr elektrického vozítka přesně vašim požadavkům.