Sdružení obrany spotřebitelů tiskovou zprávu, ve které nabádá spotřebitele k obezřetnosti při podpisu jakýchkoli smluv a již opět spotřebitele varuje. Tentokrát před podvodnou firmou Wüstenrolt Group s.r.o.
Smlouva jmenované společnosti je postavena na principu tzv. „vratné zálohy“. Firma vybírá vratnou zálohu 6 800 Kč i více za zprostředkování, která je vratná pouze do 14 dnů. Jakmile však klient tuto zálohu zaplatí, jsou po něm vyžadovány další a další dokumenty a vše je prodlužováno tak dlouho, až nakonec 14 – denní lhůta vyprší. Tato a jiné metody jsou hlavním a mnohdy i jediným příjmem všech podobných neseriozních společností a podvodníků.
Právě před podvodnými firmami se můžeme bránit prostřednictvím nového webového portálu www.podvodyfirem.cz. Tyto stránky fungují na principu diskuzní formy, kdy uživatelé na stránky vloží varování před podvodnou firmou. Ostatní uživatelé na tyto příspěvky můžou reagovat v podobě komentářů. Příspěvky může vkládat každý návštěvník bez registrace.
Podvodné práce jsou na stránkách přehledně rozděleny do kategorií, ve kterých se uživatel lehce orientuje. Určitě není od věci tyto stránky sledovat a udržovat si tak povědomost o nejrůznějších podvodech a diskutovat s ostatními uživateli.
A jaké je řešení konkrétního případu z úvodu článku? Za společnost Wüstenrolt Group s.r.o. se sídlem na náměstí Svobody 93/22 v Brně jedná Marie Holacká, ročník 1990, s trvalým bydlištěm v Koryčanech.
Dle právničky SOS MS kraje, Ing Renaty Horákové, se nabízí k zamýšlení fakt, že v čele společností, zabývající se širokou škálou finančních nabídek, je na pozici jednatele tak mladý člověk, který nemůže mít pro tuto pozici dostatečné zkušenosti.
V poslední době se řada lidí neváhá zadlužit a bez přemýšlení podepíšou jakoukoli smlouvu, jen aby získali peníze na vytouženou věc, novou kuchyň či dovolenou. Ale podvody nečíhají jen v úvěrových službách, ale téměř na každém kroku. Můžete narazit na podvodné řemeslníky, kteří vyberou zálohu a práci nevykonají, nebo na podvodné obchodníky či všemožné internetové živly, kteří rozesílajá faktury na neobjednané služby a vyhrožují soudy při jejich nezaplacení. Takové jednání dokáže pořádně vyděsit, ale hlavně zabere spoustu času při jeho řešení. Proto se nenechte podvést a vše si pečlivě prověřujte.
V každém případě bychom si měli smlouvu pečlivě přečíst – přesto, že je na několika stránkách a většinou psaná drobným písmem. Je také možné si vyžádat kopii smlouvy, abychom si ji mohli doma v klidu prostudovat. Zda nabídnutou smlouvu podepíšeme, či nikoli, je na každém z nás. Pokud však podepíšeme, přebíráme na sebe to, co jste podepsali. Bez ohledu, zdali jsme vše četli, rozumíme tomu, souhlasíme s tím nebo nám smlouvu někdo vnutil.
Máte plné právo každou smlouvu v klidu prostudovat a poradit se s rodinou nebo odborníkem. Nikdy nepodepisujte nic ve stresu ve dveřích nebo při návštěvě podomního agenta. Takové sitauci právě často podvodníci využívají.
Případ čerpán z tiskové zprávy Sdružení obrany spotřebitelů z 21. 3. 2012