V Česku máme dražší energie než v sousedních státech

Zdroj: pixabay.com

Oproti Slovensku, Polsku a dokonce Německu máme výrazně dražší ceny plynu. U elektřiny jsou rozdíly menší, ale přesto si za energie připlatíme. Na srovnání cen energií u tuzemských a zahraničních domácností upozorňuje průzkum organizace dTest.

Reklama

 

Organizace dTest se zaměřila na porovnání cen energií u tuzemských a zahraničních dodavatelů. Ceny byly porovnávány v souvislosti k sousedním státům, tedy na Slovensku, v Polsku, Rakousku a Německu.

Výsledky můžeme shrnout tak, že za plyn platíme o dost více než naši sousedé, s výjimkou Rakouska. V případě elektřiny se náklady modelových domácností tak výrazně nelišily, i když i tady se rozdíly najdou,“ řekl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Nejlevněji plyn odebírají slovenské domácnosti

Průzkum probíhal na dvou modelových domácnostech s nižší a vyšší spotřebou. Z průzkumu trhu vyplývá, že nejlevnější plyn na vaření i vytápění domu mají na Slovensku.

Pražská domácnost, která používá plyn pouze na vaření a má spotřebu 1,5 MWh ročně, utratí za plyn 2 904 Kč ročně, zatímco Bratislavská v přepočtu pouze 992 Kč. Porovnáme-li útratu domácností, které plynem i vytápějí a mají spotřebu 30 MWh za rok, dostaneme se v Praze na částku 28 909 Kč. V Bratislavě zaplatí o necelou třetinu méně, 18 384 Kč. Dobře jsou na tom i polské domácnosti s nízkou spotřebou, které za plyn na vaření zaplatí 1805 Kč ročně, nebo naši němečtí sousedé. V Berlíně za stejné množství odebraného plynu zaplatí o 800 korun méně než v Praze, 2078 Kč,“ vysvětluje výsledky Lukáš Zelený.

V Rakousku jsou energie dražší

Dražší ceny plynu jsou v Rakousku. Za vaření na plynu rakouská domácnost ročně zaplatí přibližně 3 622 Kč, což je o 700 Kč více než v Česku.

V případě elektřiny se české ceny podobají těm rakouským, lépe jsou na tom opět Slováci a Poláci, alespoň v případě domácností s nižší spotřebou 2,5 MWh ročně,“ dodává Zelený.

Pražské domácnosti ročně zaplatí za elektřinu necelých 11 000, zatímco ve Varšavě elektrická energie zatíží rodinný rozpočet 8 812 Kč a v Bratislavě 9 493 Kč.

Rozhodování spotřebitelů ztěžuje nedostatek informací

Organizace dTest se v průzkumu zaměřila také na zkušenosti spotřebitelů s dodavateli energií.

Pohled spotřebitelů bychom mohli popsat tak, že jim dodavatelé kladou překážky v podobě složité byrokracie a špatné komunikace. Sleví pouze, když zákazník hrozí odchodem, nabízejí nesmyslné benefity a snaží se ho uvázat pomocí smluv na dobu určitou a nepřehledně stanovených výpovědních lhůt. A zákazníci jsou chyceni v pasti kvůli nečitelnosti trhu,“ říká za dTest Lukáš Zelený.

Velkým problémem je také skutečnost, že se zákazníci neorientují v nabídce dodavatelů a jen obtížně získávají relevantní a důvěryhodné informace.

Reklama