Upřímnost, viróza a krabicové víno

Mate vás název článku? Pokud ano, pravděpodobně jste delší dobu žili v zahraničí. Dnešní Čech si dokáže všechna slova v názvu snadno propojit. Před časem by zřejmě byl zmaten a váhal by, dnes ale ví, že upřímnost nemusí být zrovna upřímností, že původcem virózy nebývá jen virus a že krabicové víno má v Čechách svou zvláštní odrůdu.

Upřímnost, viróza a krabicové víno získaly díky lidové slovesnosti nové významy. O tyto nové významy se zasloužili vrcholní politici. Svým chováním význam uvedených výrazů značně posunuli.

Politiku sledujeme prostřednictvím médií téměř všichni, téměř všichni politiky známe a téměř všichni bychom si přáli, aby jejich chování bylo důvěryhodné. Naše očekávání jsou velmi často zklamána, a tak se uchylujeme k zesměšňování formou lidové slovesnosti. Nechtěně tak současný český jazyk obohacujeme. Politika se stala jedním z hlavních zdrojů současné lidové slovesnosti.

Základními prostředky, které současná lidová slovesnost v souvislosti s politikou a politiky užívá, jsou ironie až sarkasmus (Myslím to upřímně.), vytváření nových synonym (opilost a viróza) a obrazná vyjádření (krabicové víno jako úplatek).

Tvoření nových významů není v tomto případě nijak složité. V aktuální situaci vznikají nové významy samy a samy se i šíří. Jejich vzniku a rozšíření není třeba věnovat žádné zvláštní úsilí.

Na naši psychiku má lidová slovesnost blahodárný vliv, zasmějeme se a uvolníme napětí způsobené hněvem. Možná se tak projevuje pud sebezáchovy, který je spojen s potřebou přežít a se schopností snášet bolest, v tom nám lidová slovesnost v souvislosti s politikou hodně pomáhá.

Reklama