Ulrich Walther zavítá do Kutné Hory

O prvním ročníku Kutnohorského varhanního festivalu jsme vás již informovali. Nyní se ale každé úterý až do konání samotného festivalu budete dozvídat pár zajímavostí o hlavních protagonistech. A dnes bude řeč o Ulrichovi Waltherovi.

 

 

Od šesti let se učil hrát na kalvír u profesora Fritze Emontse v Hagenu, později u Thomase Güntera (Folkwanghochschule Essen). První výuku hry na varhany absolvoval ve třinácti letech. Studoval na Vysoké škole hudební ve Stuttgartu (Musikhochschule Stuttgart) u profesora Dr. Ludgera Lohmanna. Přitom se zúčastnil mnoha mistrovských interpretačních kurzů, mimo jiné také u Lorenza Ghiemiho, Daniela Rotha, či Heize Wunderlicha. Je laureátem mnoha ocenění z mezinárodních interpretačních soutěží.

V letech 2007 až 2008 vyučoval hru na klavír na Vysoké škole hudební ve Stuttgartu (Musikhochschule Stuttgart). Další dva roky působil v rámci hostování na Akademii múzických umění ve Štýrském Hradci (Kunstuniversität Graz – Rakousko), kde byl později jmenován profesorem umělecké hry na varhany. Koncertní činnost jej zavedla na nejvýznamnější varhanní festivaly a umožnila mu hrát na nejlepší světové varhany (Norimberský varhanní týden, Varhanní festival Oviedo, Varhnanní festival Bergamo atd.) V srpnu 2010 vydal své první CD s varhanní transkripcí Maxe Regera, pořízené na brémských chrámových varhanách. V současné době pracuje na souborném vání Bachových transkripcí pro varhany v úpravě Maxe Regera.

Ulrich Walther bude hlavní hvězdou 7. 9. 2012 od 19:30 hodin v Chrámu sv. Barbory. A jeho program je následující:

J. S. Bach (1685 – 1750) Toccata E-dur, BWW 566

J. P. Sweelinck (2562 – 1621) „Unter der Linden Grüne“

F. M. – Bartholdy (1809 – 1847) Varations serieuses, OP. 54 ( v úpravě U. Walthera)

G. Ligeti (1923 – 2006) Etude No. 2 Coulée

Improvizace – M. Dufurlé (1902 – 1986) Suite OP. 5, U. Walther

Reklama