Test kupovaného lineckého cukroví: Marmeládu ani čokoládu nečekejte

Zdroj: pixabay.com

Pečete na Vánoce vlastní domácí cukroví nebo spíše dáváte přednost kupovanému cukroví? Spotřebitelský časopis dTest otestoval kupované linecké rohlíčky a zjistil, že máslo ani čokoládu neobsahují.

Reklama

 

 

S lineckým rohlíčkem se setkal snad každý. Jedná se o dvě křehké máslové sušenky, které jsou slepené džemem a namočené v čokoládě. Spotřebitelský časopis dTest zařadil do testu devět produktů lineckých rohlíčků. Některé se však jmenovaly máslové banánky nebo povidláčky.

Čím se liší průmyslově vyráběné linecké cukroví od domácího?

K slepování domácího lineckého cukroví nesmí chybět marmeláda nebo džem. U lineckého cukroví z velkovýroby byste však marmeládu hledali marně. Kupované linecké rohlíčky obsahovaly vícedruhovou ovocnou náplň.  Zároveň ani jejich poleva neobsahovala čokoládu.

„Obaly často hlásají, že je cukroví polomáčené. Ale v čem přesně jsou máčené, po tom musíme zapátrat na zadní straně. Ve všech případech jde o takzvanou tmavou cukrářskou polevu, což je cukr a ztužený rostlinný tuk s přídavkem kakaa a emulgátoru,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Citronovou kůru nahradila chemie

Určitě znáte lehce podmanivou citrónovou vůni domácích rohlíčků. U kupovaných na ni rovnou zapomeňte. K dochucení kupovaných lineckých rohlíčků se používá polotovar s názvem citroposta, která obsahuje, vodu, cukr, škrob, konzervanty, barvivy a citrónové aroma.

Místo másla ztužený rostlinný tuk

Ani z pohledu přítomnosti másla se nemají linecké rohlíčky z obchodu čím chlubit. „Všechny výrobky bez výjimky obsahovaly částečně ztužené rostlinné tuky, které mohou být zdrojem škodlivých transmastných kyselin. Pouze jeden výrobek, Jemné máslové banánky od Smetanové cukrárny, obsahoval kromě ztužených rostlinných tuků také máslo,“ dodává Hana Hoffmannová.

Kupované cukroví je spíše chemickým koktejlem

Polotovary, které se často pro výrobu cukrářských a pekařských výrobků používají, představují pro lidské tělo vydatný zdroj potravinářské chemie a také zvýšený příjem cukru nebo soli,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Čím více je potravina průmyslově zpracovaná, tím menší má nutriční i kulinářskou hodnotu. Naštěstí lze přítomnost chemie snadno na první pohled odhalit. Kratší seznam použitých ingrediencí pravděpodobně naznačuje základní suroviny. Naproti tomu polotovary, jejichž dílčí složky se musí rozepisovat do závorek, prozradí záplava textu. Obecně tedy platí, čím méně textu, tím lépe.

Reklama