„Šmejdi“: dokument o šikaně seniorů

Před nedávnem přišel do kin nový český dokument Šmejdi, autorky Silvie Dymákové. Dnes je 1. října Den Seniorů, a tak na České televizi si můžete tento film znovu připomenout.

 

 

 

Dokument zachycuje podvodné a zkažené praktiky prodejců na předváděcích akcích. Možná to znáte. Do schránky vám přijde leták s výhodným poznávacím zájezdem za památkami, s obědem a mnohdy i s dárky jen za 69 Kč.

A právě tímto prodejci lákají a hlavně zneužívají důvěřivé seniory. Nastoupíte do autobusu, ale vaší cílovou stanicí není onen slíbený hrad nebo zámek. Místo toho vás zavezou do mnohdy zapadlého kulturního sálu, kde seniory čeká po zbytek dne prezentování zboží. Na seniory je vyvíjen znásobující se nátlak, aby nakoupili jejich „zázračné“ výrobky za nehorázně předražené ceny.

Zcela běžnou praxí zachycenou v dokumentu je agrese, zastrašování, zabavování občanských průkazů nebo odepírání jídla lidem, kteří trpí cukrovkou, přičemž toto jednání je může ohrozit na zdraví.

Součástí praktik jsou také fingované soutěže, ve kterých účastníci „vyhrávají“ tisícové slevy na nákup zmíněných předražených výrobků.

A zmíněný dárek, který byl slibován v letáku? Při troše štěstí a dobrém chování dostanou účastníci odřezky salámů, určené ke krmení dobytka.

Prvotním impulsem Silvie Dymákové k natočení dokumentu byla zkušenost z předváděcí akce, kterou navštívila se svou babičkou. Celý způsob prezentace a nátlaku prodejců režisérku natolik ohromil, že se rozhodla nemlčet o šikaně seniorů a natočila o těchto zkažených praktikách dokument.

V dokumentu Šmejdi vystupují se svými komentáři například psycholožka, advokát a zástupci České obchodní inspekce.

Dokument je šokujícím pohledem do světa lidí, kteří jsou pro peníze udělat cokoliv. Lhát, ponižovat starší, urážet je a zastrašovat.

 

Závěrem přinášíme ukázku z dokumentu a rozhovoru se Silvií Dymákovou.

Reklama