Slibujete dětem Ježíška a zlaté prasátko. Pozor, pohybujete se na hraně zákona

Je to tu opět, rok se s rokem sešel a brzy vstoupíme do nového roku. Ještě předtím tu ale máme nejoblíbenější čas dětí, a to jsou Vánoce. Věděli jste, že v období Vánoc se možná i vy pohybujete na hraně zákona? Nevěříte? Pokud slibujete Ježíška a zlaté prasátko, pak vás čekají až 2 roky odnětí svobody.

Slibujete dětem, že 24. prosince přijde Ježíšek? Vy ale moc dobře víte, že nepřijde. Za šíření poplašné zprávy vám hrozí podle § 357 Trestního zákoníku až 2 roky vězení.

Říkáte dětem: „Když nebudeš poslouchat, Ježíšek ti nic nedonese!“ Pozor, to je zastrašování a vydírání. Podle § 175 Trestního zákoníku si můžete od soudu odnést 6 měsíců až 4 roky.

Jdete na děti od lesa? Víte, že zastrašováním si ničemu nepomůžete, a tak jim raději říkáte: „Když budeš hodný, Ježíšek ti přinese nové kolo nebo panenku.“ Ani tento způsob výchovy není podle české legislativy správný. Podle § 332 Trestního zákoníku můžete dostat sazbu až 2 roky.

Nutíte děti o vánočních svátcích dodržovat zvyky? Ne vždy jsou nadšení tak, jak vy? Pak raději letos i pro příští roky vynechejte lití olova. Jedná se totiž o činnost, která může způsobit újmu na zdraví, za kterou hrozí podle § 148 Trestního zákoníku odnětí svobody až 2 roky.

Dopis pro Ježíška končí i ve vašich rukách? Potom jistě víte, že porušujete listovní tajemství, a i za to můžete podle § 182 Trestního zákoníku sedět až 2 léta.

A to nejlepší nakonec. Od rána na Štědrý den říkáte dětem: „Když vydržíš až do večera nepapat, uvidíš zlaté prasátko.“ Pozor, může se jednat o zanedbání povinné péče, na kterou myslí § 207 Trestního zákoníku. Viník tak můžete získat až dvouletou sazbu.

Tak co, provinili jste se i vy? Kolik vám bude letos hrozit? Nebojte, nejste v tom sami, poplašnou zprávu šíří miliony rodičů i prarodičů, stejně tak i každoročně jich mnoho z nich děti zastrašuje nebo zanedbává. Pod stromečkem pak ale najdou děti vše, co si zaslouží, a všechna provinění jsou zapomenuta.

Reklama