Sezóna pampelišek začala. Připravíte z nich zdravý med i osvěžující jarní salát

Smetanka lékařská, zdroj: pixabay.com

Smetanka lékařská měla v receptářích našich babiček nezastupitelné místo. Jak název napovídá, bylina sloužila jako přírodní léčivo i chutná kulinářská přísada. Čím je pampeliška výjimečná?

Reklama

Historické zdroje uvádí, že léčivé účinky šťávy z pampelišek využívali naši předci již v 10. století. Tehdy mléčnou šťávou léčili záněty očí. Později se pampeliška stala hojně využívanou bylinou, neboť sloužila k léčbě poruch metabolismu a zmírnění projevů zánětů jater, dny i revmatismu. Mléčnou šťávu zároveň naše babičky používaly k hojení pokožky a ke zklidnění vyrážek i ekzémů.

Čtěte také: Jak k názvu přišla jihočeská kulajda?

Současné vědecké rozbory prokázaly, že se naši předkové nemýlili. Smetanka lékařská totiž obsahuje vitamíny A, B, C a dále inulin, třísloviny, hořčin taraxacin a další látky, které pomáhají zmírňovat obtíže související cukrovkou a s poruchou metabolismu.

Pampeliškový med pomáhá proti chřipce a nachlazení

Naše babičky z pampelišek vyráběly sirup, likéry, pampeliškové víno, čaj a především pampeliškový med. Dnes jsou v módě také osvěžující jarní pampeliškové saláty. Zpátky ale k medu. Právě pampeliškový med a sirupy jsou totiž skvělými pomocníky při chřipce, angíně a nachlazení. Med z pampelišek pomáhá odkašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Zároveň je výbornou prevencí proti nachlazení.

Na výrobu pampeliškového medu budeme potřebovat: 365 květů pampelišky, 2 bio citrony, 2 kg cukru krupice.

Pampeliškové květy omyjeme, vložíme do hrnce a přelijeme dvěma litry vody, kterou následně přivedeme k varu. Směs vaříme 15 minut a poté ji do druhého dne necháme vylouhovat. Následující den květy přes plátno vymačkáme. Do odvaru přidáme na kolečka nakrájené citrony a cukr. Směs za občasného promíchání přivedeme k varu a necháme mírně vychladnout. Postup opakujeme do té doby, dokud odvar nezhoustne. Následně horký med naplníme do sklenic, které uzavřeme a obrátíme víčkem dolů.

Čtěte také: Slezské špaldoto dodá sílu a energii

Zdravý pampeliškový med můžete používat jako sladidlo do čaje, na dezerty či na oslazení domácí limonády. Prospěšné je také konzumovat každý den lžičku medu na lačno.

Reklama