Rozhovor s moderátorem Romanem Buťou

Tento rozhovor jsme pro Vás připravili s televizním a rozhlasovým moderátorem Romanem Buťou, který začínal již ve svých jedenácti letech na filmovém dabingu pro TV NOVA. Postupem času se věnoval novinářské psané tvorbě a reportérské činnosti pro televizní pořady. Znát jej můžete z vysílání televize Galaxie Sport. Zkušenosti má také se zpravodajskou činností pro televizní média jako reportér zpravodajství.

Co Vás přivedlo do Prahy, vždyť jste vlastně rodák z jižní Moravy?

Sice mám téměř celou rodinu na jižní Moravě, ale přeci jen v Praze žiju přes dvacet let. Nedá se už asi mluvit o tom, že bych byl moravák. Přeci jenom ale asi cítím větší vazbu právě na Moravu, kde jsem zažil nejhezčí chvíle života.

Přišel jste do Prahy s jasným cílem prosadit se, nebo jste k tomu přišel, jak se říká, jako slepý k houslím?

Vzhledem k tomu, že jsem v Praze už žil, když se dostavily první nabídky na práci, tak jsem se za prací takzvaně nestěhoval. Z jiného pohledu si ale myslím, že Praha, ostatně jako každé hlavní město, skýtá více možností na prosazení se, než krajská města či obce.

Kde Vás diváci mohli vidět či slyšet poprvé?

Nejdříve mě asi mohli diváci slyšet. Začínal jsem totiž na dabingu, kde jsem měl pár štěků na tehdejší ČNTS – TV Nova. To mi bylo nějakých jedenáct let. Od necelých patnácti se pak pohybuju většinou před objektivy kamer, prošel jsem si ale pochopitelně i rádii, což je jiná, ale strašně krásná práce.

V současnosti Vás diváci můžou vidět v televizním pořadu Prima COOL, který pořad to je, můžete ho divákům nějak přiblížit?

Na Prima COOL si zkouším ty nejtěžší a nejšpinavější práce, které se dají vůbec v Česku a Slovensku sehnat. Diváka tak asi velmi často překvapí moje nešikovnost v kombinaci s činnostmi, které jsem nikdy nedělal a které se většinou dají řadit mezi skutečně náročné, odporné nebo fyzicky namáhavé. Asi si dokážete představit, jaké situace mohou nastat, když laika hodíte do práce záchranáře, dřevorubce nebo kadibudkaře.

Jaké plány jste si dal na letošní rok, myslíte si, že opravdu nastane konec světa?

Opravdu si nemyslím, že konec světa nastane. Téma konce světa je staré jako svět sám. Když se člověk podívá na předpovědi a katastrofické scénáře a hlavně na jejich počet, jsem si jist, že se nemáme čeho bát. Naopak plánujeme hned několik projektů a myslím si, že právě letošní rok by mohl být pro mně, coby nejen moderátora, ale i producenta celkem zajímavý a upřímně se na něj těším.

Máte nějaké motto, které Vás povzbudí ve chvíli, kdy už toho všeho máte opravdu dost?

Mám a snažím se jím řídit, co nejčastěji to jde. Je jednoduché, prozaické a zní: „Když nejde o život, tak jde o hovno.“

i-Senior.cz

Reklama