Řidičák v důchodu? Není problém, do autoškoly se mohou přihlásit i šedesátníci

Ilustrační obrázek, Zdroj: pixabay.com

Celý život jste se nechali vozit, ať už partnerem nebo třeba dětmi, a nyní uvažujete o tom, že byste přece jen ze sedadla spolujezdce přesedlali na sedadlo řidiče? Není problém, i v důchodu si lze udělat řidičák. Řada autoškol navíc seniorům nabízí kurz se slevou.

Reklama

Autoškoly jsou věkem omezeny, avšak jen co se té dolní hranice týká. Maximální věk řidičů není nikde dán, o tom, kdy je vhodné řidičský průkaz odložit rozhoduje až zdraví. V České republice ale nejsou výjimkou řidiči starší 90 let.

Pokud se rozhodnete takzvaně na stará kolena absolvovat kurz autoškoly, je nutné si uvědomit, že to nebude procházka růžovým sadem. Je zapotřebí nejen uspět na silnici, ale naučit se i teorii, zkouška se totiž skládá jak z písemné části, kde jsou ověřeny pravidla silničního provozu, tak i z praktické části, kdy usednete za volant. O vašich schopnostech pak rozhodne komisař.

Kurz pro skupinu B, tedy pro zájemce o řidičský průkaz na osobní automobil, trvá obvykle dva až tři měsíce. Jeho součástí je teoretická výuka, pár hodin na trenažéru a výcvik v provozu s instruktorem.

Je pravdou, že s přibývajícími léty jde učení ztuha, avšak s teorií vám pomohou odborné učebnice určené pro autoškoly. S praxí vám pak pomůže zmiňovaný trenažér, popřípadě výcvik s rodinným příslušníkem někde mimo komunikaci. Vždy je ale nutné pamatovat na zdraví, neztrácet koncentraci a nesedat za volat s únavou, v takovém případě ohrožujete nejen sebe, ale i své okolí.

Reklama