Prodej zlata dramaticky stoupá. Co ovlivňuje aktuální poptávku po zlatě?

Zlaté slitky, zdroj: pixabay.com

Na konci července jsme vás informovali o strmém růstu ceny. O týden později, přesněji 6. srpna, pokořilo zlato prozatímní historický rekord, kdy jeho cena dosáhla 2 063 USD za troyskou unci. Jaká je situace na trzích nyní?

Reklama

Dříve vydaný článek „Cena zlata pokořila nový rekord. Co ovlivňuje cenu drahého kovu a vyplatí se investice do zlata?vzbudil velký zájem. Proto přinášíme pokračování v pohledu na trh s investičním zlatem. Upozorňujeme, že se nejedná o investorské rady, ale pouze o popis tržní situace.

Prodeje zlata raketově rostou

Po zdolání magické hranice 2 000 USD zlato mírně oslabilo. K datu psaní článku se cena zlata pohybovala okolo 1 913 USD. To znamená, že od začátku roku troyská unce zlata posílila o 400 USD.

Za letošní stoupající cenou žlutého kovu a zároveň za rekordními prodeji zlata stojí koronavirová pandemie i protichůdné názory investorů. Ti v mimořádné situaci přistupují k mimořádným opatřením.

Někteří investoři jsou z existenčních důvodů nucení zlato ze svého portfolia prodávat. Naproti tomu této situace využívají movití investoři, kteří nákupem zlata diverzifikují své portfolio. A tím zároveň vytváří bezpečný přístav pro své volné finance, kterým hrozí ztráta hodnoty způsobená inflací.

Zároveň se dramaticky mění trh se zlatem. Vedle velkých investorů, kteří nákupem zlata posilují své portfolio, investují do zlata čím dál tím více i drobní investoři nákupem několikagramových zlatých slitků a zlatých mincí. V neposlední řadě své zlaté rezervy doplňují konzervativní investoři.

Proč investoři nakupují zlato za historicky vysokou cenu?

U zlata historicky platí, že každá krize jeho hodnotu posílí. Zároveň v čase cena zlata stabilně roste. Není to ale přímou zásluhou samotného kovu, kdy jeho hodnota je teoreticky stále stejná. Rostoucí cena zlata je dána především oslabující měnou a inflačními tlaky.

Jednoduše řečeno, za prodej zlatých slitků a zlatých mincí investor v dlouhodobém horizontu získá více peněz. Neboli zatímco mezinárodní měny oslabují s každou novou emisí neboli tisknutím peněz, zlato ve své omezeném množství získává na hodnotě.

Zlato je tak považováno za bezpečný přístav pro volné finance v době krize. Aktuální ceny zlata a zlatých mincí sledujte na stránce www.zlate-mince.cz.

Reklama