Cena zlata pokořila nový rekord. Co ovlivňuje cenu drahého kovu a vyplatí se investice do zlata?

Zlaté slitky, zdroj: pixabay.com

Cena zlata atakovala rekordní hodnotu 1 945 amerických dolarů za troyskou unci. V přepočtu 43 600 Kč za 31,1 g zlata. Tím cena zlata překonala historický rekord z roku 2011, kdy hodnota činila 1 921 dolarů. Pouze za letošní rok hodnota zlata vzrostla o 27 %. Co žene cenu zlata do rekordních výšin? Proč se v době krize uchylují investoři k nákupu zlata? Vyplatí se investice do zlata?

Reklama

Cenu zlata ovlivňují úrokové sazby i strach z koronaviru

Zlato je obecně známé jako dlouhodobý uchovatel hodnoty, a to i v době krizí. Důvodů, proč cena zlata stoupá na historická rekordní maxima, je několik. Hlavní vliv mají stimulační opatření centrálních bank jednotlivých zemí. Z nichž největší vliv mají opatření amerického centrálního bankovního systému, který je znám pod zkratkou FED. Centrální banky prostřednictvím snížení úrokových sazeb se snaží dostat do oběhu co nejvíce financí. Zjednodušeně řečeno snížené úrokové sazby umožňují levnější půjčení peněz. Zároveň ale snižují úročení úspor v bankách. Pro spotřebitele je výhodnější finance investovat, než je nechat ležet na bankovním účtu.

Dalším faktorem je snižování kupní síly peněz a růst inflace v důsledku kvantitativního uvolňování, ke kterému dochází v souvislosti s bojem proti ekonomickým dopadům koronaviru. To zjednodušeně představuje operace centrálních bank, které zvyšují nabídku peněz na trhu. S tím ale klesá jejich reálná cena.

V neposlední řadě se na ceně zlata aktuálně odráží nervozita s nástupem druhé vlny koronaviru i zhoršování obchodních a diplomatických vztahů mezi USA a Čínou.

A právě snížení úrokových sazeb, kvantitativní uvolňování i mezinárodní spory nejsilnějších ekonomik světa zvyšují poptávku po zlatě, jako po dlouhodobém držiteli hodnoty.

Zlato je nástrojem pro dlouhodobé zhodnocení úspor

Drahé kovy, jako zlato, stříbro, palladium a další komodity vychází z krizí vždy vítězně. V krizích totiž po nich stoupá poptávka, která zvyšuje jejich cenu. Z dlouhodobého horizontu totiž zlato a drahé kovy vykazují trvalý růst. Investice do zlata je proto alternativou k spoření financí na spořicích účtech či k investicím do dluhopisů a akcií.

Díky tomu, že zlato je dlouhodobým uchovatelem hodnoty s trvalým růstem, stává se z této komodity nástroj pro úročení úspor. Pro zajímavost dnes se cena zlatého slitku s hmotností 1 kg pohybuje okolo 1,5 milionu korun, přičemž v roce 2010 byla cena kilogramového zlaté cihly 780 000 Kč.

Vyplatí se investice do zlata?

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, cena zlata je v současné době na rekordních hodnotách. Vyplatí se investovat do zlata i nyní?

Podle odborníků je pro Čechy nákup zlata stále výhodný. Výhodou je totiž silná česká koruna. Jestliže ale dojde k oslabení kurzu české koruny pouze o 1 Kč, cena kilogramu zlata se tím zvýší o více než 50 000 Kč.

Investování do zlata zahrnuje jak nákup zlatých slitků neboli zlatých cihel, tak i nákup zlatých mincí. Aktuální ceny zlata a zlatých mincí sledujte na stránce www.zlate-mince.cz

Reklama