Proč byl rudý karafiát symbolem MDŽ?

Dnes máme Mezinárodní den žen. Svátek, který se v době československého socialistického režimu neobešel bez karafiátu. Proč byl rudý karafiát nedílnou součástí MDŽ a proč dnes ve velkém ztrácí na oblibě? Čím jsou dnes ženy obdarovávány?

Pamatujete si doby, kdy se MDŽ bez karafiátu neobešlo? Každá žena dostala alespoň jeden, ať už v práci nebo doma od svého manžela. S Mezinárodním dnem žen byl karafiát spjat asi stejně jako s Prvním májem průvod na Letné. S revolucí byly ale karafiáty výrazně upozaděny, v devadesátých letech se pak objevovaly na stolech v domácnostech jen minimálně.

Rudý karafiát byl symbolem socialismu a dělnického hnutí. Proč? Zatímco červená barva byla jasnou volbou, protože vyjadřovala prolitou krev dělníků, samotný karafiát přišel k MDŽ takzvaně jako slepý k houslím. Důvod byl velmi prostý. Pro zahradníky byl karafiát vděčnou květinou. Velmi dobře se pěstoval a ve sklenících jich tak v Československu kvetly statisíce.

Dnes bohužel najít v České republice velkopěstitele karafiátů je stejné jako hledat jehlu v kupce sena. Možná ještě těžší. Svaz květinářů a floristů totiž neeviduje ani jednoho pěstitele karafitáů. Koupíte-li nebo dostanete-li tak dnes karafiát, můžete si být jisti, že se jedná o zahraniční dovoz. Nejvíce k nám tyto socialistické symboly proudí z Kolumbie.

Vypěstovat je a dovézt deset tisíc kilometrů do Česka ale není žádná sranda. Jen každý týden se musí postranní výhonky vyštípat, aby se docílilo pevné stopky a jednoho krásného květu.

Řezaný karafiát vydrží ve váze s vodou až tři týdny. Samozřejmě ale záleží na péči hospodyňky. Pokud ho dáte do nejteplejší místnosti na přímé slunce a nebudete mu měnit pravidelně vodu, pak se s ním do pár dní rozlučte.

Dnes jsou karafiáty často nahrazovány růžemi. Někteří muži mají dokonce pocit, že by karafiátem ženu urazili. Avšak karafiát není jen socialistickou květinou a není jen rudý. V květinářství najdete krásně barevné i žíhané květy, které rozzáří nejednu domácnost. Navíc karafiát se dá na rozdíl od jiných květin pořídit za příznivou cenu, a tak nemusíte končit jen u jednoho květu. Ženu můžete obdarovat celým pugétem, nebo vzít jeden květ i pro dcery, vnučky a kolegyně v práci. Nezapomeňte na to, že každou ženu květina potěší, a to i ta karafiátová.

Reklama