Pro svařené víno na vánočních trzích neexistují žádná pravidla. Klidně koupíte obarvenou vodu

zdroj: pixabay.com

K vánočním trhům neodmyslitelně patří svařené víno a punč. Jenže záruka, že u prodejců koupíme opravdové svařené víno a ne pouze obarvenou vodu, neexistuje. Svařené víno ani vánoční punč totiž nepodléhají žádné legislativní úpravě. Pod názvem svařené víno tak můžeme zakoupit různorodou směsici drinků.

Reklama

Pro svařené víno neexistují žádná legislativní pravidla

Složení a kvalita svařeného vína není stanovena žádným právním předpisem. Legislativa zná pouze nápoj Glühwein. Ta je ovšem závazná pouze pro nápoje takto označené. A na ty u nás většinou nenarazíte.

Pro svařené víno tak není stanoven žádný minimální podíl vína, ani obsah alkoholu. Stejné platí pro punč i grog. Jediným pravidlem pro teplé nápoje je minimální teplota 60 °C. V ostatním složení se vydáváme na pospas prodejcům.

Úpravě nepodléhají ani další vánoční pochutiny

Legislativní úpravě, která by zaručovala složení či obsah klíčových surovin nepodléhají ani ostatní pochutiny, kterými jsou trdelníky či bramboráky. Z tohoto pohledu jsou jedinou jistotou pravděpodobně pečené kaštany, pro které je klíčová pouze jediná surovina, jedlé kaštany.

Jak v případě nespokojenosti postupovat?

Stánkoví prodejci odpovídají za to, že prodávané pokrmy i nápoje mají sjednané vlastnosti či složení. Tyto údaje mohou být vypsány na ceduli, ale také sděleny pouze slovně. Jestliže vlastnosti nebyly specifikovány, měly by odpovídat běžné povaze zboží. To z logického úsudku znamená, že svařené víno bude chutnat po vínu a ne po šípkovém čaji. Míra možného ředění ale není dána a ani legislativně vyžadována.

Pokud zjistíte, že zakoupené svařené víno chutná jako čaj, neprodleně nespokojenost oznamte prodejci a nápoj vraťte. Pravdou však je, že se reklamace nemusí setkat s pochopením prodejce. Spotřebitel má ale právo na přiměřenou slevu nebo výdej nového nápoje. V krajním případě i na vrácení peněz.

Reklama