Předejděte zklamání vnoučat, rozbité dárky lze jednoduše reklamovat

zdroj: pixabay.com

Vánoce jsou již doslova za dveřmi a v našem okolí se rozzáří oči nejen vnoučatům, ale také blízkým z krásně prožitých chvil i hezkých dárků. Co ale dělat, když dárek nefunguje?

Reklama

Vánoční dárky lze stejně jako každé jiné zboží reklamovat. K tomu je však nutná účtenka o zakoupení produktu. Od všech dárků, které darujete vnoučatům nebo vašim blízkým si proto pečlivě uschovejte účtenky. Jestliže obdarovaný zjistí, že je dárek poškozený, reklamujte ho. Reklamaci můžete provést jak vy, jakožto kupující dárku nebo obdarovaný. Pokud bude řešit reklamaci přímo obdarovaný, předejte mu účtenku, ze které se zároveň dozví, kde byl dárek zakoupen. Se zveřejněním ceny dárku se sice lehce vytrácí kouzlo darování, ale přece nenecháte obdarovaného napospas s dárkem, který má vady.

V internetových obchodech účtenka nemusí stačit

Obecně záruka zboží pramení ze vztahu mezi prodejcem a kupujícím, tedy obvykle dárcem daru. Právem na uplatnění reklamace z tohoto pohledu disponuje pouze dárce. V kamenném obchodě však běžně nezkoumají, zda zboží obdarovaný fyzicky zakoupil či nikoliv.

Jiné to je však u internetových obchodů, které registrují osobní údaje kupujících. V tomto případě můžete narazit, že obdarovanému bude odepřeno právo zboží reklamovat. Postačí však doložit čestné prohlášení dárce, že postupuje právo reklamace obdarovanému. A pokud ani tento krok prodejce nepřesvědčí, doložte plnou moc s formulací typu: „Já, dárce, zplnomocňuji obdarovaného, aby vyřizoval vše kolem konkrétní reklamace věci a přijímal případná plnění…“.

Jak postupovat u reklamace zboží z výprodeje?

Samotný výprodej a zlevnění zboží nikdy nesmí znamenat horší služby či zásah do zákazníkových práv. Jiné to ovšem je u zboží, které je prodáváno se slevou v důsledku zjevné vady. Tato vada však musí být zákazníkovi známá. Na dopředu oznámené vady výrobku proto není možné uplatnit reklamaci.

Pozor na datum čerpání dárkových poukazů

A nyní jedna rada pro obdarované. Pokud jste k Vánocům dostali voucher neboli dárkový poukaz, dejte si pozor na datum jeho platnosti. Jestliže datum čerpání poukazu propásnete, není prodejce povinen deklarovanou službu provést.

Věříme však, že s dárky nebudete mít žádný problém a užijete si klidné a spokojené Vánoce v kruhu vašich nejbližších.

Reklama