Před 111 lety narazil Titanic do ledovce

Ilustrační obrázek, Zdroj: Pixabay

Dnes je to 111 let od doby, kdy jedna z nejslavnějších lodí všech dob narazila do ledovce, a následně šla ke dnu. Ano, řeč je o Titaniku, který byl součástí koncernu White Star Line a který si ještě před vyplutím vysloužil nálepku „nepotopitelný.“

Reklama

Titanic byl luxusní lodí, která neměla ve své době konkurenci, na palubě byl bazén, squashové kurty, turecké lázně, tělocvična, holičství. To vše měli k dispozici hosté první třídy. Co naopak na lodi chybělo, byl dostatek záchranných člunů. Těch bylo pouhých dvacet s kapacitou 1 178 lidí, přičemž na palubě v osudnou dobu bylo celkem 3 320 osob.

Jak šel čas s Titanikem …

Na svou první velkolepou plavbu vyplul Titanic 10. dubna 1912, vyplouval z anglického Southamptonu. Do New Yorku se měl největší parník světa dostat přes francouzský Cherbourg a irský Queenstown, a to pod taktovkou kapitána Edwarda J. Smithe.

Dne 14. dubna 1912 v Atlantském oceánu došlo ve 23:40 k nárazu, Titanic se střetl s ledovcem. Za necelé tři hodiny 15. dubna ve 2:20 parník klesl ke dnu, tragédie si vyžádala více jak 1 500 obětí, mezi kterými byli jak členové posádky, tak i cestující.

Dalo se nárazu do ledovce zabránit? Za nehodou stojí hned několik příčin, jednou z nich je vysoká rychlost, na kterou zaoceánský parník nebyl stavěn. Připočteme-li k tomu navíc špatný kurz, světelné podmínky a absenci pátracího světla, je neštěstí na světě.

Komu se stal parník R.M.S. Titanic osudným?

Dramatická událost si vysloužila nevídanou publicitu, a to kvůli velkému počtu obětí, mezi kterými byla i řada významných osobností světa. V Atlantském oceánu zemřel například tehdejší nejbohatší muž světa John Jacob Astor IV. Realitní magnát a developer měl jmění ve výši půl miliardy dolarů.

Titanic se stal osudným i pro průmyslníka Benjemina Guggenheima, těžařský magnát pocházel z nejbohatší rodiny ve Filadelfii. Tragédii nepřežil ani manželský pár Isidor a Ida Strausovi, majitelé obchodního domu Macy’s.

Smrt zmíněných pánů ovlivnila světový byznys, navíc se všichni tři angažovali v politice, tudíž jejich osud dopadl také na politickou situaci v Americe. Spolu s nimi pak na palubě Titaniku skončil život dalším 57 světovým dolarovým multimilionářům.

Titanic je opředen tajemstvím i zajímavostmi

S Titanikem je dodnes spojováno mnoho zajímavostí. Jednou z nich je i to, jak málo stačilo k tomu, aby k tragédii vůbec nedošlo, popřípadě aby následky nebyly tak fatální. Kdyby se příkaz na změnu kurzu vydal o půl minuty dříve, loď se s ledovcem mohla minout. Navíc v osudný den bylo naplánované cvičení se záchrannými čluny, kapitán ho ale zrušil. Možná i to byl důvod, proč evakuace byla velmi hektická a nesystematická. První spouštěný člun byl obsazen sotva z poloviny své kapacity.

Po srážce vysílal Titanic ihned nouzové signály. Nejblíž parníku byla loď California, ta bohužel nereagovala, radista v tu dobu spal. Titanic tak musel počkat na pomoc od lodě Carpathia.

V osudnou noc došlo k zaplavení více než 6 komor, kdyby se voda dostala do pouhých čtyř, k potopení by nedošlo. Najít vrak lodi trvalo potápěčům neuvěřitelných 73 let, na natočení prvního filmu o tragédii přitom stačilo 29 dní.

Zdroj: usatoday.com, historyhit.com

Reklama