Pravidla stolování a prostírání slavností tabule, se kterými se ve společnosti neztratíte

zdroj: pixabay.com

Správně upravený stůl k slavnostnímu obědu nebo večeři je podmínkou, která pozvedá úroveň stolování i význam slavnostní události. Víte, jak podle pravidel společenské etikety slavnostně prostřít, a jak se orientovat v příborech a sklenicích během slavnostního stolování? 

Reklama

Základem je bílý ubrus

Hlavním prvkem prostírání je ubrus. Ten by měl mít bílou nebo jinou, nevýraznou barvu, aby nerušil kontrast pokrmu. Pod ubrus se většinou v restauracích dává plstěná podložka zvaná molton. Ta má za úkol zamezit hluku, který by vznikal při odkládání nádobí a příborů na stůl.

Ubrus by měl na každé straně stolu přesahovat zhruba o 30 cm tak, aby sahal po sedadlo židle. Na hlavní ubrus pro zpestření dáváme menší ubrus, zvaný napron, odlišné barvy.

Dokonalá souhra talířů

Na slavnostních hostinách se nejprve aranžují velké podkladové talíře, také označované jako klubové. Tyto talíře jsou na stole po celou dobu stolování. Klubový talíř slouží jako podklad pro další menší talíře s jídlem. Zajímavostí je, že podkladový talíř by neměl být nikdy prázdný. Buď na něm leží jiný čistý talíř, nebo v lepším případě talíř s lahodným pokrmem. Aby se zabránilo vrzání a cinkání pří servírování, dává se na klubový talíř malý plátěný ubrousek.

Jak probíhá správný sled stolování?

Slavnostní oběd nejdříve zahajuje studený předkrm na dezertním talířku. Za dezertem následuje polévka v hlubokém talíři. Podává-li se bujón, tak se servíruje v misce na podšálku.

Poté přichází na řadu teplý předkrm opět na dezertním talířku. Za ním je prostor na hlavní chod podávaný na masovém talíři. Závěrem slavnostní hostiny může být na dezertním talířku servírován sýr, ovoce či sladká tečka v podobě moučníku.

Vlevo od klubového talíře bývá umístěn menší talířek určený na pečivo. Přes něj bývá položen malý nůž na máslo.

Význam jednotlivých příborů

Určitě si vybavíte scénu ze slavného filmu Pretty woman, kdy hlavní představitelka Vivien v podání Julie Roberts stoluje v luxusní restauraci a je překvapená všemi příbory, o kterých netuší, k čemu vůbec jsou. Abychom nebyli jako Vivien, vysvětlíme si význam a pozici všech příborů.

Předpokládáme-li pět chodů, tak po levé straně klubového talíře budou ležet tři vidličky. To je maximum, které se zakládá, neboli aranžuje na stůl. Byl by počet chodů vyšší, obsluha by dodatečně přinášela další příbory během stolování. Nejdále od talíře se zakládá dezertní vidlička na studený předkrm, blíže k talíři následuje taktéž dezertní vidlička na teplý předkrm a nejblíže u talíře nalezneme masovou vidličku na hlavní jídlo.

Na pravé vnější straně je založen nejdříve dezertní nůž na studený předkrm, blíže následuje lžíce na polévku a nejblíže u talíře je hlavní, masový nůž.

Jestliže se bude podávat ryba, nahradí dezertní příbor speciální rybí příbor s menší vidličkou a širokým, plochým nožem. To platí i v případě servírování steaků, kde normální nůž nahradí nůž s pilkovým ostřím.

Je-li zapotřebí speciálního náčiní, například nůž na kaviár, humrovou vidličku nebo kleštičky na hlemýždě, položí je obsluha až před servírováním jídla k pravé ruce hosta.

Správné umístění a výběr sklenic

Sklenici na víno k hlavnímu chodu aranžujeme centimetr nad špičku nože hlavního příboru, ostatní sklenice s ní vytvoří řadu nebo trojúhelník. Řada se opět zakládá na pořadí, v jakém nápoje pijeme. Z pravé strany je voda, bílé víno k předkrmu v nižší sklenici, vyšší sklenice s uzavřeným tělem na červené víno k hlavnímu chodu a jako poslední sklenice na sekt či dezertní víno.

Věříme, že až se budete účastnit slavností večeře, vzpomenete si na tyto drobné rady a v honosném prostředí se neztratíte.

Reklama