Potřebujete nové auto na stáří, ale nemáte dostatek peněz? Poradíme, jak vozidlo financovat

Obejít se bez automobilu v dnešní době není snadné. Pokud tedy nebydlíte ve městě s hromadnou dopravou. Jenže jak vyřešit pořízení vozidla, když nemáte dostatek našetřených peněz nebo se prostě jen nechcete vydávat ze všech svých úspor? Vsadit můžete na levnější variantu v podobě ojetého vozu nebo si pořídit automobil na půjčku či leasing.

 

Koupit si ojetý automobil je vždy risk, není divu, že mnoho lidí na stáří volí zcela nový model. Doufají tak, že jim vydrží už napořád. Chybí-li vám ale peníze, pak je možnost koupit vůz na půjčku nebo na operativní leasing. Víte, v čem se tyto dva způsoby financování liší a jaké výhody a nevýhody vám přinesou?

 

U operativního leasingu platíte měsíční nájemné

Bezesporu největší výhodou operativního leasingu je, že máte auto bez starostí. Nemusíte se starat o servis, ani o pojištění automobilu. To vše máte v ceně. Vaší povinností je jen platit měsíční nájem, tedy půjčovné. Mimo to ale nesmíme zapomínat také na benzín či naftu. I pohonné hmoty musíte platit z vlastní kapsy. Měsíční půjčovné se liší podle typu vozidla a podle leasingové společnosti. Platit tak můžete každý měsíc 5 000 Kč, ale i 15 000 Kč.

Pokud jste milovníci automobilů, pak jistě oceníte, že díky operativnímu leasingu můžete mít každé tři roky nové auto. Jestliže po skončení leasingové smlouvy nebudete chtít vozidlo od leasingové společnosti odkoupit za zůstatkovou cenu, dostanete novější model.

 

Nájem (ne)musí být jediným nákladem u vozu na leasing

Kromě nespočtu výhod je ale nutné počítat i s několika drobnostmi, které mohou někteří vnímat jako nevýhody. I přestože platíte měsíční nájem za automobil, při jeho poškození budete platit pokutu.

Povinné ručení máte u operativního leasingu plně hrazeno, u havarijního je ale nutné počítat se spoluúčastí, která obvykle bývá kolem 5 až 10 %. Stejně tak servis vozidla nemusí být pouze na leasingové společnosti. Jestliže si zvolíte levnější variantu leasingu, pak se budete na některých opravách finančně podílet.

Především u dražších typů vozidel vás nemine i vratná kauce. Ta mnohdy činí několik desítek korun. Pokud pak v průběhu užívání nebudete mít na zaplacení půjčovného, bude se nájem hradit z kauce.

 

S půjčkou jste majitelem automobilu od prvního dne

Jestliže jste nadšeni z myšlenky: „Platit nájemné, užívat nejnovější model a o nic se nestarat,“ pak je nutné pamatovat, že až do odkupu vám v případě operativního leasingu automobil nebude říkat pane. Ti, kteří by tak raději vlastnili vůz a chybí jim dostatek hotovosti, mohou zažádat o úvěr na auto.

V nabídce bank najdete mnohdy půjčky určené speciálně k financování automobilu. Takzvané autopůjčky nabízí obvykle výhodnější podmínky pro splácení oproti klasickým spotřebitelským úvěrům.

I přestože u automobilu na úvěr musíte platit měsíční splátky, jste od prvního dne pořízení majitelem vozu. Výhodou tedy je, že pokud se dostanete do problémů splácet, můžete automobil prodat a dluh doplatit. Stejně tak si lze libovolně nastavit dobu splácení.

Reklama