Poslední hádanka

Minule jsme se zastavili v místě velké bitvy 2. světové války, v Dukelském průsmyku, který se nachází na hranici mezi Polskem a Slovenskem. V poslední hádance navštívíme světoznámé lázeňské město, v jehož okolí vyvěrá na 100 minerálních pramenů.

Místo, na němž se dnes nachází proslulé lázně, bývalo zcela pusté a bažinaté. Území patřilo významnému klášteru, jehož mniši si jako první povšimli léčivých účinků pramenů. Postupně se pověst o léčivé vodě šířila v okolních vsích, a tak mniši nechali prameny vyčistit a také nechali upravit přístupové cesty.

O vznik lázní se zasloužil ve 2. polovině 18. století klášterní lékař, kterému se podařilo přesvědčit několik mnichů, aby vyzkoušeli lázeňskou kúru. Voda podávaná pravidelně v malém množství dokázala upravit trávení, povzbudit chuť k jídlu a také mnichům přinesla osvěžující spánek. V roce 1786 byla postavena první lázeňská budova a v roce 1818 bylo území kolem pramenů vyčleněno jako samostatná obec a ta získala statut lázeňského místa.

Světovou proslulost lázním zajistila návštěva Johanna Wolfganga Goetha, který zde několikrát pobýval a prožil zde na konci života milostný vztah s mladou šlechtičnou Ulrikou. Goethe byl okouzlen zdejší přírodou a díky němu začali lázně navštěvovat bohatí klienti.

Později zde pobýval několikrát i hudební skladatel Richard Wagner. Mimo jiné v těchto lázních nacházel inspiraci při tvorbě své velmi úspěšné opery Lohengrin.

Na konci 19. století si lázně oblíbil britský panovník Eduard VII, který lázně navštívil celkem devětkrát. O lázních prohlásil: „Procestoval jsem celou Indii, Ceylon, všechna lázeňská města Evropy, ale nikde na světě mě nechytila poezie přírody tak jako zde.“

Během 20. století zažily lázně několikrát období rozkvětu, ale i úpadku. V současné době se lázně těší velkému zájmu klientely.

Kromě krásné přírody, která prostřednictvím parků a lesoparků prostupuje celým městem, uchvátí návštěvníka i architektura. Centrum města bylo vyhlášeno díky stylově kompaktnímu jádru městskou památkovou zónou.

Pokud byste si stále nebyli jisti, jaké místo jsme dnes navštívili, zmínka o zpívající fontáně vás určitě navede. Poznali jste, ve kterých lázních jsme dnes byli?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama