Poslanci schválili navýšení důchodů. Penze v roce 2020 vzroste o 900 Kč

Zdroj: Pixabay.com

Poslanecká sněmovna schválila zákon, na jehož základě v příštím roce vzrostou důchody o 180 až 200 Kč nad úroveň povinné valorizace. Průměrný důchod se tak v příštím roce zvýší o 900 Kč. Pro přijetí zákona hlasovalo všech 178 přítomných poslanců.

Reklama

Průměrná penze se od ledna příštího roku zvýší o 6,7 % na 14 358 Kč. V roce 2020 to bude vůbec poprvé v historii České republiky, kdy stát na důchody vydá více než půl bilionu korun, konkrétně 509,4 miliardy.

Pro navýšení důchodů byli poslanci napříč politickým spektrem. Mnozí ale měli výhrady. Například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poukazoval na neodpovědnost vládních stran vůči budoucím generacím a upozorňoval na skutečnost, že není zřejmé, jak se důchody budou vyplácet v roce 2050. Absenci důchodové reformy kritizoval také poslanec ODS Jan Bauer.

Naše babičky a dědečkové si to rozhodně zaslouží,“ komentovala navýšení důchodů ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Důchody se zvýší všem důchodcům, relativně více těm s nižším důchodem,“ dodala ministryně práce a sociální věcí za ČSSD Jana Maláčová.

Reklama