Ovocné jogurtové nápoje: Místo zdravé svačinky nadměrný příjem cukru

Jogurtové nápoje s ovocnou příchutí patří k oblíbeným a chutným svačinkám. Bohužel kromě dostatečného množství bílkovin a vápníku obsahují také přidaný cukr. A právě jeho množství obsažené v jednom balení překračuje doporučený denní příjem. Jak si jogurtové nápoje zdravě vychutnat a nepřibrat?

Jeden nápoj obsahuje až 11 kostek cukru

Pokud by se do kysaných jogurtových nápojů nepřidával cukr či ovocné aroma, byly by tyto produkty zdravou složkou jídelníčku. Bohužel většina slazených jogurtových nápojů obsahuje příliš cukru. A s tím je ve stravě potřeba počítat.

Běžná koncentrace cukru v jogurtových nápojích se pohybuje v rozmezí od 10 až do 14 g na 100 g výrobku. Jedno balení nápoje s objemem 300 až 400 ml tak obsahuje až 11 kostek cukru. Údaje porovnával spotřebitelský časopis dTest.

Samotný obsah cukru je i není špatně. Pokud s vyšším obsahem cukru počítáte a dáte si ke svačině půl hrnku jogurtového nápoje, pak se vůči svému tělu příliš neproviníte. Naopak, pokud na posezení vypijete celý obsah, aniž byste měli zvýšenou fyzickou aktivitu, pak to není dobře.

Maximální doporučená dávka přidaného cukru pro dospělého člověka by totiž měla být podle Světové zdravotnické organizace pouze 25 gramů denně.

Obsahují jogurtové nápoje ovoce?

Oříškem pro spotřebitele je také samotný podíl ovocné složky. Deklarovaná ovocná složka na výrobcích činí 2 až 6 %. Bohužel do tohoto podílu ovocné složky spadají také nejrůznější přísady, zahušťovadla a stabilizátory. „V ochucených jogurtových nápojích jsou velmi často vedle cukru i jiná ‚vylepšení‘, jako třeba guma či škrob, což snižuje obsah základních živin i prospěšných látek. Také se v nich objevují éčka a aromata,“ upozorňuje výživová specialistka Ing. Hana Střítecká Ph.D. ze sdružení Fér potravina.

Ke konzumaci slazených a ovocných jogurtových nápojů proto přistupujte obezřetně a zohledněte množství obsaženého cukru. Lehce se totiž může stát, že vypitím jedné lahvičky nápoje překročíte doporučenou denní dávku příjmu cukru.

Doporučený a reálný příjem cukru, zdroj: dTest
Reklama