Oscarová Železná lady slaví narozeniny. Meryl Streep je dnes 74 let

Americká herečka Meryl Streep dnes slaví 74. narozeniny. Jedna z nejuznávanějších a nejtalentovanějších hereček své generace se angažuje v různých charitativních organizacích a je známá svým aktivismem v oblasti feminismu a práv žen.

Oblíbená herečka Meryl Streep se narodila 22. června 1949 v Summitu, ve státě New Jersey, v podnikatelské rodině Mary a Harryho Streepových. Jejím manželem je scénograf Don Gummer a mají spolu čtyři děti.

Studovala na Yaleově univerzitě, kde získala bakalářský titul z angličtiny, následně pak na Yaleově divadelní škole získala magisterský titul. Poté začala svou hereckou kariéru v divadle a později se přesunula k filmu a televizi.

Oscarová herečka v záři reflektorů

Meryl Streep je známá svou schopností dokonale se přizpůsobit různým rolím, což jí vyneslo mnoho ocenění a nominací na ceny. V průběhu své kariéry získala rekordních 21 nominací na Oscara, z toho dvě sošky proměnila v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli a jednu ve vedlejší roli. Skvělé herecké výkony podala nejen ve filmech Kramerová vs. Kramer (1979), Francouzská milenka (1982), Sophiina volba (1982), Ďábel nosí Pradu (2006), Julie a Julia (2009) nebo Železná lady (2011).

Další významné role ztvárnila ve filmech Lovec Jelenů (1978), Smrt jí sluší (1992), Divoká řeka (1994), Madisonské mosty (1995), Vzpomínky na Afriku (1995), Druhá šance (2012), Božská Florence (2016), Nechte je všechny mluvit (2020) a v mnoha dalších snímcích, které stojí za zhlédnutí.

Tuhý kořínek a talent od pánaboha

Meryl Streep je jednou z nejtalentovanějších a nejúspěšnějších hereček v historii filmu. Je známá tím, že se dokáže rychle naučit různé přízvuky a akcenty. Také přesvědčivě zvládla zahrát několik rolí, ve kterých hrála postavy s různými věkovými rozdíly, jako například ve filmu Jako nepoddajný plevel z roku 1987.

Další zajímavostí je, že v roce 2014 založila Meryl Streep spolu s manželem Donem Gummerem charitativní organizaci Silver Mountain Foundation for the Arts, která pomáhá podporovat umělecké a kulturní aktivity a projekty v celé zemi.

Kromě toho se také aktivně zapojuje do politické a společenské scény. V roce 2017 se například zúčastnila Women’s March, akce se konala po inauguraci prezidenta Donalda Trumpa, kde herečka promluvila na téma lidských práv a rovnosti.

Meryl Streep snad neměla v minulosti žádné závažné zdravotní problémy, které by ovlivnily její kariéru. Nicméně v roce 2012 si po pádu během natáčení filmu Druhá šance zlomila zápěstí. A v roce 2016 během příprav na film Božská Florenc musela podstoupit operaci hlasivek. To jí však nezabránilo účasti na natáčení tohoto filmu a dál pokračovat v herecké kariéře jako jedna z nejuznávanějších hereček současnosti.

Zdroj: People.com, Wikipedia.org

Reklama