Ohrozí útok žraloka dovolenou v Egyptě?

V posledních dnech je často skloňovaným tématem smrtící útok žraloka na českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam. Podle některých českých médií ale egyptské sdělovací prostředky na situaci příliš neupozorňují. Je za tím strach z odlivu turistů? Jak se může útok žraloka odrazit na cestovním ruchu?

Hrubý domácí produkt Egypta je přibližně z 11 % tvořen cestovním ruchem. Hotelnictví a turismus zaměstnává až 15 % egyptské populace. Cestovní ruch má proto pro Egypt vysoký význam. V posledních letech ale zájem turistů o Egypt upadal. Mohla za to především hrozba teroristických útoků. Ceny zájezdů spadly na minimum a leckteré rezorty zely prázdnotou.

V současné době se zájem turistů postupně navrací. Mohou za to především stále výhodné ceny zájezdů, která lákají turisty. I přesto je situace v cestovním ruchu velmi napjatá. Každý incident může významně ovlivnit poptávku turistů po egyptských pobytech. Tím může být také případ napadení žralokem, o kterém egyptská média příliš neinformují. Mají Egypťané obavy z odlivu turistů?

Možné to je, neboť podobnou situaci Egypt zažil před osmi lety. V roce 2010 v letovisku Šarm aš-Šajch, které se nachází stejně jako letovisko Marsá Alam na pobřeží Rudého moře, zaútočil žralok během šesti dnů rovnou pětkrát. Útokem žraloka byli zranění tři ruští turisté a jeden Ukrajinec. V závislosti na tehdejších útocích poklesly rezervace zájezdů u ruských cestovních kanceláří o dvacet procent.

Není proto divu, že egyptská média o usmrcení českého turisty žralokem příliš neinformují. Tragická situace může významně ovlivnit probíhající turistickou sezónu.

Reklama