Od režného zdiva za perlou Středomoří

Zdroj: Eva Tvrdá
Cílem naší minulé cesty bylo území Hlučínska, na němž se nachází velké množství staveb z režného zdiva z období konce 19. a počátku 20. století. Mezi stavbami vyniká např. kostel v Sudicích (na obrázku), Kravařích, Kobeřicích a Ludgeřovicích, ale i řada veřejných budov na mnoha místech mikroregionu.

Dnes se vypravíme na malebný ostrov označovaný jako perla Středomoří.

Reklama

Na rozloze necelých čtyř tisíc kilometrů se tady nacházejí impozantní hory, průsmyky a říčky, ale i stepi a úrodné nížiny.

Jedinečnost ostrova však vytváří především rozmanité pobřeží.

Na jihu a severu ostrova nalezneme dlouhé pláže, spoustu zábavy a s ní i bohatý noční život. Východní část ostrova milují obdivovatelé malých pláží mezi skalisky a západní část nabízí kompromis: dobře vybavená malá letoviska s nádechem venkovské romantiky.

Severozápadní část ostrova tvoří pohoří s kostely, kláštery a poutními místy. Hory jsou poměrně vysoké, ke zdolání té nejvyšší je třeba překonat 1 445 metrů nad mořem.

Ostrov byl lákavým cílem pro všechny středomořské civilizace, a tak zde zanechali své stopy v podobě rozmanitých památek Řekové, Féničané, Kartaginci, Římané, Vandalové, Arabové a Španělé.

Dnes ostrov patří Španělsku. Žije zde přibližně 620 000 stálých obyvatel, ale každoročně ostrov navštíví 12 milionů turistů. Turistický ruch, který dnes tvoří hlavní zdroj obživy většiny obyvatel ostrova, nastartovali na ostrově hiipies. Ti se zde v 60. letech 20. století začali hromadně usazovat a nalákali sem na přírodní krásy další a další turisty.

Pokud si ještě nejste úplně jistí místem, které jsme dnes navštívili, mám tady poslední nápovědu: Ostrov proslavila láska francouzské spisovatelky Sandové a jejího polského milence hudebního skladatele Chopina, kteří na ostrově několik let žili.

Už víte, kde jsme dnes byli?

 

 Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama