Od bájí a mýtů do pohádky

Minule jsme v našem cestování zavítali na bájný ostrov, na němž se dle mytologie narodil sám Zeus. Ten pak v dospělosti proměněn v bílého býka unesl Evropu a na ostrově s ní pak zplodil syny, kteří se stali zakladateli nejstarší evropské civilizace. Správně hádali ti, kteří se domnívali, že jde o Krétu.

Dnes se podíváme do světa pohádek. Místo, které navštívíme, hodnotili návštěvníci po několik let jako nejpohádkovější zámek v České republice.

Naše pohádkové místo je souvisle osídleno od příchodu Slovanů do střední Evropy. Stávalo zde hradiště, později významný středověký hrad, který byl přestavěn v renesanční zámek a ten byl později rekonstruován v empírovém slohu.

Původní budova je dnes nazývána Bílým zámkem. K areálu patří i Červený zámek, romantická stavba z červených cihel postavená v duchu německé gotiky.

Zámek obklopuje rozsáhlý romantický park s výhledy do krajiny pod ním. Nejkrásnější z těchto výhledů patří údolí řeky, nad níž zámek stojí.

Zámek byl od pozdního středověku v majetku významného šlechtického rodu Lichnovských. Představitelé rodu zvali na své majetky své přátele, mezi nimi byly významné osobnosti, a tak zrovna na našem pohádkovém zámku pobývali Beethoven, Liszt nebo Kokoschka, častým hostem zde býval i německý císař Vilém.

V dobách přemyslovských se na našem pohádkovém zámku, tehdy to byl ovšem ještě středověký hrad, odehrál milostný příběh Kunhuty a Záviše z Falkenštejna.

Poznali jste, kam jsme dnes zamířili?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama