O Prajzských novinách s autorkou Lianou Meleckou

Chtěli bychom Vám v rozhovoru představit a přiblížit tvorbu paní Liany Melecké a její webové stránky Prajzské noviny. Prajzsko nebo také Prajzská je místními obyvateli označován mikroregion Hlučínsko, který má bohaté historické kořeny a je významný svými tradicemi, krásnou přírodou a pracovitou  povahou lidí.

 

Více zajímavostí a aktualit z tohoto krásného regionu  se dočtete na webových stránkách prajzskenoviny.cz, kterým paní Melecká vdechla život. A právě o jejích žurnalistickýh začátcích a o samotné tvorbě Prajzských novin Vám přinášíme rozhovor.

Jak jste se k psaní a žurnalistice dostala?

Vlastně úplně náhodou. Svoji profesi jsem měnila několikrát. Začínala jsem jako stavební dozor na stavbě a po revoluci jsem se na čas stala úředníkem. Jenže pak jsem poznala, že jsem spíš rebel než úředník a hledala jsem něco jiného. Když se uvolnilo místo v regionálním týdeníku Region, řekla jsem si, že to zkusím.

Jaké byly začátky?

Docela krušné. O počítač jsem se dělila ještě s jedním externistou a psali jsme v šestsetdvojce. To už dneska mladí ani neví, že něco takového existuje. V jedné místnosti nás sedělo šest a jeden telefon byl pro dva.

Jak vás jako elévku přijali kolegové?

Měla jsem štěstí jak na kolegyni, tak na šéfredaktorku. Jim musím poděkovat za to, že jsem u této profese vydržela. S kolegyní Milenou Křístkovou jsme válčily v terénu. Radila mi, na co se ptát u rozhovoru a na co nezapomenout. Vzpomínám si, že na své první samostatné reportáži z výlovu rybníka, jsem byla tak rozrušená, že jsem se zapomněla zeptat, jak se porybný jmenuje. Šéfredaktorka Zuzana Urbánková mě zase učila, jak informace, které jsem zjistila v terénu, zesumírovat do čtivé podoby.

Co vás vedlo k založení Prajzských novin?

Dnešní zpravodajství je plné negativních zpráv. Pořád slyšíme a čteme jen o autonehodách, zpronevěrách a přírodní katastrofy jako by redaktoři přímo přivolávali. Chtěla jsem dát lidem něco pozitivního. Aby si přečetli o zajímavých lidech, místech i událostech z vedlejší vesnice. Napřed jsem si zkušebně tvořila svůj blog a teď jsme se známým vyrobili webové stránky na míru.

Kdo se všechno podílí na tvorbě Prajzských novin?

Já a moji čtenáři.

Kde čerpáte nápady o zajímavých lidech z Hlučínska? Znáte je všechny osobně nebo máte od někoho spíše tipy, že v oné obci žije něčím významná a zajímavá osoba?

Hodně jich znám osobně, o těch dalších se dozvídám z různých zdrojů. A ty samozřejmě tajím.

Jak je obtížné získat poutavé informace z Hlučínska? Doufám, že o ně není nouze.

Na Hlučínsku žije spousta zajímavých a talentovaných lidí, jen se o nich moc neví. Takže doufám, že mi čtenáři budou psát a posílat tipy a pozvánky na zajímavé akce u nich. Hodně dělají pro propagaci Hlučínska i starostové a perfektně se mi s nimi spolupracuje.

Máte danou pomyslnou metu, kam až byste chtěla Prajzské noviny dovést? Uvítala byste v budoucnu, aby Prajzské noviny byly i v tištěné podobě?

Zatím fungují jen dva měsíce, takže je předběžné mluvit o nějaké metě. Ale už se dostaly do povědomí a ráda přivítám každého, kdo by chtěl můj projekt podpořit nějakým sponzorským darem, nebo si na stránky umístit reklamu své firmy. O tištěné verzi neuvažuji.

Mohou se čtenáři Prajzských novin setkat s Vaší tvorbou i někde jinde?

Zatím mě to zaměstnává natolik, že na nic jiného nemám čas.

Na co novéhoh se mohou čtenáři na Vašem webu těšit?

Už mám v hlavě jeden zajímavý test a určitě budou moci vyjádřit svůj názor v nějaké anketě.

Děkujeme za rozhovor a Prajzským novinám přejeme mnoho čtenářů.

 i-Senior.cz

Reklama