Novinky roku 2020: Co zlevní, co zdraží a co bude jinak?

zdroj: pixabay.com

S novým rokem každoročně přichází i řada změn, a letos tomu nebude jinak. Co vše nám přinese rok 2020? Bude se zdražovat, zlevňovat a novelizovat. Pojďme se podívat blíže na novinky, které se dotknou i vás.

Reklama

Ceny rostou, a to nejen u potravin, od 1. ledna 2020 si připlatíme více také za vklad do katastru nemovitostí. Zatímco ještě v loňském roce poplatek za tento úkon činil 1 000 Kč, nyní už je stanoven na 2 000 Kč. Ten, kdo to nestihl do konce roku 2019 si tak jednou tolik připlatí.

Co se vyššího zdanění týká, to poroste u cigaret, alkoholu a hazardu. Nejen kuřáci a milovníci něčeho tvrdšího budou muset letos vytáhnout více ze svých peněženek. Příznivce loterií, sázkových her a rulety jistě nepotěší, že výhra nad 1 000 000 Kč nově podléhá 15% dani, stát si tak z velkého štěstí občana ukrojí pořádný kus i pro sebe.

Pozitivní ani není zdražování České pošty, která navíc od 1. února 2020 zavádí takzvané dvourychlostní doručování listovních zásilek. Doručení dopisu do druhého dne už nebude samozřejmostí.

Co pozitivního přinese rok 2020?

Rok 2020 ale nepřinese jen samá negativa. Například od 1. května dojde ke snížení DPH na 10 %, a to nejen u vodného a stočného, u kadeřnických a holičských služeb, u knih, e-knih a audioknih, u stravovacích služeb a u piva. Nižší DPH se sice nejspíš neprojeví ve snížení cen určených pro spotřebitele, ale předejde alespoň zdražování.

Díky novele zákona o elektronických komunikacích dojde k mnoha změnám i v této oblasti. Zákazníci jistě ocení rychlejší proces změny operátora, který navíc nově vyřídí přejímací operátor. Kromě toho ale dojde i ke snížení smluvních pokut za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou.

Další skvělou novinkou roku 2020 je připravovaná novela energetického zákona, jejímž cílem je ze zprostředkovatelské činnosti v energetice udělat licencované podnikání. Nepoctivým obchodníkům s elektřinou a plynem by proto mohl být konec.

Reklama