Nevycházíte s důchodem? Na půjčku zapomeňte, existují i jiná řešení

Zdroj: Pixabay.com

Vyjít s důchodem není žádná sranda. Problémy nastávají především tehdy, když senior ovdoví a bydlí v nájmu. Starobní penze pak na zaplacení veškerých nezbytných výdajů nemusí stačit. Co v takové situaci dělat?

Reklama

Počítali jste s tím, že ve stáří se o vás postará stát, avšak nyní jen stěží z té almužny přežíváte. Život je čím dál finančně náročnější, a i když si člověk nevyskakuje, s penězi je občas prostě na štíru. Nevyjdete-li jeden měsíc, můžete výdaje navíc za léky zaplatit ze železné zásoby, pokud ale nevycházíte pravidelně, pak nejspíš není z čeho brát a je na čase finanční potíže začít řešit. Čím dříve, tím lépe.

Co dělat, když s důchodem nevycházíte?

Uvažovat ihned o půjčce není dobré řešení, je důležité mít na paměti, že půjčka vám sice jednorázově pomůže navýšit příjmy, avšak v následujících měsících vám na dlouhou dobu navýší i výdaje. S půjčkou pro důchodce tak raději ještě počkejte.

Nejspíš vám to bude proti srsti, avšak máte-li rodinu, nebojte se požádat o pomoc nejdříve ji. Možná budete sami překvapeni, jak se vašim dětem daří a jak jim nebude dělat sebemenší problém půjčit nebo dokonce dát vám pár tisíc korun. Svěřte se ale vašim nejbližším i tehdy, pokud na tom nejsou finančně nejlíp, pomoc nemusí být vždy peněžní. Se společnými silami může přijít na jiná řešení.

Nezvládáte utáhnout drahý nájem? Co takhle najít levnější bydlení? Požádat můžete třeba o městský byt, který je mnohdy téměř za hubičku. Stačí podat žádost na městském úřadu.

Platíte každý měsíc majlant za léky? Zajděte na pobočku své pojišťovny a řekněte jim o svém problému. Budete-li doplácet za léky několik tisíc ročně, pak můžete od pojišťovny dostat na konci roku část peněz zpět. Stačí se jen informovat.

Ať šetříte, jak šetříte, se starobním důchodem stejně nevycházíte? Pak by vás mohlo zajímat, že i v penzi máte nárok na určité sociální dávky, které vám pomohou v hmotné nouzi. Rozhodně se nemusíte stydět si o ně zažádat, více informací o konkrétních sociálních dávkách se dozvíte na příslušeném městském či obecním úřadu. Vždy záleží nejen na výši vašeho důchodu, ale i na typu bydlení a výdajích.

Dostat se z finančního nedostatku není vůbec lehké, avšak na zadlužení raději ihned zapomeňte, ze všeho nejdříve se zkuste poradit se svými blízkými, snažte se snížit výdaje a zvýšit příjmy. Půjčka by vždy měla být až krajním řešením.

Reklama