Nenechte si vzít vysavač

Zdroj: www.pixabay.com
Vynalézavost podomních prodejců nezná mezí. Už jsme zvyklí na to, že důvěřivým lidem z domácí prezentace zůstává předražené a mnohdy nefunkční zboží, zatímco prodejci spokojeně odcházejí i s desetitisícovými obnosy. Někteří obchodníci jdou však ještě dál a na odchodu si vezmou i váš funkční vysavač. To proto, abyste si odstoupení od smlouvy raději dvakrát rozmysleli.

Obchodníci nabízející vysavače během domácí prezentace na místě podepisují se zákazníkem smlouvu a rovnou mu doma nechávají předváděný výrobek. Potud je to běžná praxe. Někteří obchodní zástupci se s tím však nespokojí – a vezmou lidem při odchodu jejich dosud funkční staré zařízení, aniž by jim vydali nějaké potvrzení.

Reklama

Pokud si spotřebitel posléze nákup rozmyslí a využije svého zákonného práva na odstoupení od smlouvy ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží, pak stojí před problémem, že až vrátí nechtěný vysavač, nebude mít žádný,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Na vrácení zaplacené kupní ceny zákon pamatuje a ukládá prodejcům povinnost vrátit do 14 dnů od oznámení odstoupení získaný obnos. Navrácení starého vysavače se však řídí obecnými pravidly o bezdůvodném obohacení. K vydání vysavače tudíž musí spotřebitel prodejce vyzvat a ideálně určit, do kdy nejpozději má být vrácen. „Situace se ještě komplikuje, pokud spotřebitel nemá doklad o tom, že vysavač prodejci předal a ten si ho odnesl. Není-li prodejce ochoten vrátit starý domácí spotřebič zpět, nezbývá nic jiného, než se obrátit s žalobou na soud. Nicméně prokázat skutečnost, že vám obchodní zástupce vysavač odnesl, nebude snadné,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Popsané peripetie si můžete ušetřit tím, že si váš starý spotřebič ponecháte. Přeci jen je vaším majetkem a může být i nadále. Druhý vysavač se v domácnosti neztratí. A pokud už se při nákupu nového vysavače rozhodnete váš starý spotřebič prodejci přenechat, nechte si vystavit potvrzení o tom, kdy a komu jej předáváte.  

Jiná situace je, pokud prodejce od spotřebitele převezme již nefunkční vysavač. Zbavujete-li se nefunkčního spotřebiče při nákupu nového, pak je prodejce povinen zajistit zpětný odběr starého elektrozařízení. Pokud jej obchodníkovi předáte za účelem ekologické likvidace, bude s ním nakládat jako s elektroodpadem a zpět jej jistě žádat nebudete.

Převzato z tiskové zprávy dTestu

 

Reklama