Sotva jsme se oklepali z covidu, už tu máme válku na Ukrajině. Kromě toho, že současná doba má neblahý vliv na naši psychiku, vybírá si svou daň i z peněženek. Zdražuje jídlo, benzín i energie. Vyjít tak s důchodem se stává čím dál náročnější. Je vůbec možné při aktuálních cenách ještě ušetřit?
I přestože důchody letos rostou, na inflaci to nestačí. Zdražuje vše nezbytné a mnohdy už u seniorů není prostor pro uskromnění. Osekat výdaje na minimum se totiž řada penzistů rozhodla už dávno. Pojďme si přesto pár tipů představit, možná v nich najdete inspiraci, která vám s rozpočtem ještě pomůže.
Jak ušetřit na palivu?
Ceny benzínu a nafty se zdají, jak vytržené z nějakého hororového snu. Bohužel je ale nutné podotknout, že se jedná o realitu, skutečně lze aktuálně natankovat palivo i za více jak 50 Kč za litr. Chcete-li tak ušetřit na palivu, pak každému jistě vyvstane na mysli, omezit cestu autem. Pakliže je to možné, jedná se určitě o jednu z variant.
Mezi další možnosti ale patří dobré plánování cest, hledání levnějšího paliva, což půjde především lidem, kteří bydlí v blízkosti polských hranic, nebo výměna vlastního vozu za veřejnou dopravu. MHD mohou navíc senioři v mnoha městech využívat s výraznou slevou, někde jezdí dokonce i zcela zdarma.
Jak ušetřit na jídle?
Na jídle lze obvykle nejvíce ušetřit, což potvrdí každá hospodyňka. Zapotřebí je jen myslet pragmaticky už při nakupování. Vhodné je se pak řídit několika pravidly. Kupujte jen to, co spotřebujete. Nákupy pečlivě plánujte. Využívejte akčních letáků, slevy, které nabízí, jsou mnohdy výrazné a vašemu měsíčnímu rozpočtu pomohou.
Při samotném vaření pak nezapomínejte na pokličky a používejte správné množství vody. Vaření a pečení plánujte, máte-li tak předehřátou troubu, pak po upečení výtečného oběda, do ní můžete dát ještě bábovku, a v neposlední řadě využívejte zbytkové teplo. Plotýnku vypínejte s předstihem.
Jak ušetřit na energiích?
Žádná sláva to není ani s energiemi, dobrou zprávou ale je, že s náklady za plyn, elektřinu a vodu lze pracovat. V Česku máme už dlouhá léta nešvar zvaný „trenýrková teplota.“ Co to znamená? Své domácnosti přetápíme, což v zahraničí není zvykem. Přitom snížením teploty v bytě o jeden pouhý stupeň spotřeba energie klesne až o 6 %. Světová zdravotnická organizace přitom uvádí, že minimální teplota v obývacím pokoji má činit 18 °C.
Samozřejmě úspora v rámci vytápění není jediný způsob, jak náklady na energie snížit. Pomoci může i řada léty ověřených tipů. Mrazák pravidelně odmrazujte, topení nemějte zastavěné nábytkem, větrejte efektivně a účelně, vsaďte na úsporné spotřebiče, elektroniku nenechávejte ve „stand by“ režimu, nesviťte v místnostech, kde nikdo není, staré zářivky vyměňte za úspornější LED žárovky, pračku a myčku pouštějte vždy plnou, zapomeňte na sušičku, utěsněte okna a zvažte zateplení.