Návštěva nemocného aneb I zde platí pravidla etikety

Návštěvy nemocných přátel a příbuzných vždy vyžadují specifický a ohleduplný přístup i vyšší emoční odolnost. Poradíme, jak správně ovládnout společenské chování při návštěvě nemocného. 

Než nemocného navštívíme, měli bychom se mu, pokud je to možné, předem telefonicky ohlásit. Ne každý rád přijímá návštěvy. Obzvlášť, když jsme v nepříjemné situaci, hendikepovaní bolestí, omezení v pohybu a také bez valné úpravy zevnějšku. Zvláště ženy nechtějí být spatřeny neupravené a zkroušené nemocí.

Pacientovi vždy přineseme dárek

Za nemocným nikdy nepřicházíme s prázdnou. Pro ženy jsou vhodným dárkem květiny, které zkrášlí nemocniční pokoj. Dále přineseme to, co má pacient rád. Ať už vitamíny v podobě ovoce, ovocné šťávy, sladkosti, časopisy, knihu nebo hudbu do přehrávače.

Dopředu se informujme o stavu pacienta, zda nemá předepsanou zvláštní dietu. Není totiž pro pacienta větším pokušením, když mu doneseme jeho tolik oblíbenou pochutinu, kterou v současné době nemůže jíst, a přesto ho láká z nočního stolku.

Nepropadejme úzkosti, pacienta v léčbě povzbuďme

Navštívenému pacientovi nedáváme najevo, jak jsme šokováni jeho stavem, pohublostí nebo jak se o něj špatně  starají. Pacient potřebuje pořádnou dávku optimismu a rozveselení. Vyslechneme si jeho trápení a bolesti, kvůli nim pacienta navštěvujeme. Konverzaci se po čase snažíme nasměrovat na zajímavá a radostná témata.

Hovoříme o novinkách, ke kterým pacient nemá přístup, o událostech v rodině, v práci a podobně. Nezapomínejme, že náš nemocný většinou sdílí pokoj s ostatními pacienty, kteří mají také svá trápení. K těm buďme ohleduplní. Mluvme tiše, abychom je nerušili v odpočinku.

S lékařem hovoříme v soukromí

Hovory s lékařem o pacientově stavu vedeme v nepřítomnosti pacienta. V neposlední řadě bychom vždy měli vytušit, kdy je správná doba se s naším nemocným rozloučit a dopřát mu odpočinek.

Reklama