Minimalismus není pro seniory. Omyl i vy se můžete řídit metodou KonMari

Zdroj: Pixabay.com

Kdyby z vaší domácnosti někdo cokoliv odnesl, všimli byste si toho? Myslíte si, že ano? Marie Kondo by vás jistě přesvědčila o opaku. V domácnosti máme celou řadu zbytečností, které nás nutí nejen stále uklízet, ale zároveň nám dělají nepořádek i v naší mysli. I proto přišla mladá Japonka s novou metodou uklízení. Ta je založena na principu minimalismu a je vhodná úplně pro všechny.

Reklama

Hlavní myšlenkou metody KonMari je, že uklízet se má vždy najednou. Na postupné poklízení tak zapomeňte. Jestliže si řeknete, že jeden den utřete prach, druhý den vysajete a vytřete a třetí den umyjete koupelnu a záchod, nikdy se úklidu nezbavíte. Pokud vše uklidíte najednou, můžete si snadněji změnit nastavení vaší mysli a žít s tím, že v životě není nutné jen běhat s hadrem a kýblem v ruce.

Uklidit celou domácnost na jeden zátah je ve stáří nemožné

Je pro vás uklízení celého bytu naráz velmi vyčerpávající? Je na čase domácnost minimalizovat. K tomu budete muset provést minimálně jeden generální úklid, který se vám protáhne možná i na několik dnů. A jak podle Marie Kondo postupovat?

Zapomeňte na uklízení podle místností a rozdělte si domácnost na kategorie. Nejlepší je začít od oblečení, poté se pustit do knih, dokumentů, smluv a účtenek a na konec věci, ke kterým máte největší vzpomínky.

U každé kategorie vždy všechny věci vezměte a hoďte je na hromadu do jedné místnosti, díky tomu uvidíte, kolik toho máte, a uvědomíte si, že některé věci jsou pro vás opravdu zbytečné a že se jich můžete zbavit.

Zbavte se všeho, co se vám nelíbí a pro co nemáte využití

Při úklidu podle metody KonMari je vhodné se řídit vlastními pocity. Dostali jste od vnoučat celou řadu dárků, které jsou si podobné, které jsou zbytečné a které se vám možná i nelíbí? Nenechávejte si je jen proto, že jsou od dětí. Vezměte to vylučovací metodou a ponechte si pouze některé. I přestože to rodina myslí dobře, často nás obdarovává zbytečnostmi, které nejsou praktické a ani hezké. Rozhodně se nemusíte zbavovat všeho, vezměte to pragmaticky a ponechte si jen to, co vám je k užitku a k čemu máte opravdový vztah.

Najdete-li doma věci, které vám je líto vyhodit, protože víte, že by někomu udělali ještě radost, pak rozhodně nemusí putovat do koše. Staré hračky po odrostlých vnoučatech věnujte dětskému domovu, přebytky oblečení dejte na charitu a vyřazené knihy můžete odnést do antikvariátu. Některé věci můžete i zpeněžit, a to na příklad porcelánovou sadu hrnečků nebo starožitnou brož.

Oblečení skládejte vertikálně a pověste na ramínko

Dalším kritériem metody mladé Japonky Marie Kondo je vertikální úklid. Je-li to možné, ukládejte si oblečení svisle, díky tomu budete mít lepší přehled o tom, co v šuplících máte. Při štosování oblečení máte pocit, že se vám toho do komody vejde hodně, bohužel brzy ztratíte o vašich kouscích pojem. Před skládáním ale vždy dejte přednost ramínku. Pokud lze pověsit oblečení, pověste ho.

Vertikálně si můžete skládat trička, ponožky, punčocháče i spodní prádlo. Pro oddělení určitého typu oblečení, pak můžete využít staré krabice, které budou sloužit jako organizéry.

Skládání oblečení metodou KonMari, zdroj:

Postup skládání oblečení

Systém vertikálního skládání oblečení je velmi jednoduchý, cílem je vytvořit skladný balíček. První krok je oblečení natáhnout na vodorovné ploše, například na posteli nebo stole, vyhladit ho dlaněmi, aby bylo hezky narovnáno. Další postup skládání závisí na druhu oblečení:

Kalhoty

Kalhoty položte na vodorovnou plochu, aby přední strana směřovala nahoru, jednu nohavici přeložte přes druhou na polovinu. Vyčnívající kousek z rozkroku zahněte směrem dovnitř. Spodní část nohavic ohněte na polovinu směrem k pásu. Následně přeložte kalhoty třikrát směrem dovnitř (představte si tři třetiny) a postupně skládejte tak, aby vám vznikl složený balíček. Kalhoty si takto snadno a přehledně vytáhnete ze zásuvek.

Skládání kalhot metodou KonMari, zdroj:

Trička

Trička se skládají velmi podobně, jak jste zvyklí, jediný rozdíl je, že tričko na konci přeložíte vícekrát, abyste dosáhli tvaru kompaktního, samostatně stojícího balíčku. Jednu stranu s rukávem zahněte dovnitř, následně rukáv zahnuté strany složte směrem ven, přibližně v polovině délky rukávu. Totéž udělejte i na druhé straně. Vzniklý obdélník přeložte dvakrát na polovinu a máte hotový balíček.

Skládání triček metodou KonMari, zdroj:

Ponožky

Pokud si skládáte ponožky do kuliček, určitě v nich nemáte přehled, ale větší problém je, že tímto způsobem zabírají mnoho místa. Jednodušší systém skládání ponožek je pár ponožek položit na sebe, ponožky přeložit tak, aby špička zůstala přibližně 2 cm od opačného konce. Ponožky opět přeložte na polovinu (podle délky buď jednou nebo dvakrát). Takto budou ponožky v zásuvce bezproblémově stát a naskládané vedle sebe vám ušetří místo. Vedle reorganizace ponožek jich můžete několik roztrhaných nebo jinak zničených vyhodit.

Reklama