Miloš Forman osmdesát

Dnes je tomu přesně 80 let, co se v Čáslavi narodil Miloš Forman. Otec čtyř synů, manžel Martiny Zbořilové a režisér, herec a scénárista v jedné osobě udělal velkou díru do světa. Jen málokdo se ve filmovém průmyslu dostal tak daleko jako on. Jeho snímky jsou oceněny nejedním Oscarem.

Dětství neměl zrovna lehké, rodiče mu zahynuli v koncentračním táboře a on vyrůstal v domově mládeže, později i v internátní škole pro oběti 2. světové války. Po neúspěchu v podobě nepřijetí na studium DAMU se Miloš Forman rozhodl začít studovat obor scénáristika a dramaturgie.

Po vystudování FAMU začal pracovat pro televizi a v roce 1957 se spolupodílel na scénáři k filmu ŠTĚNATA, téhož roku i na režii filmu Alfréda Radoka DĚDEČEK AUTOMOBIL. Ke svému samostatnému dílu se rozhodl již o šest let později. V roce 1963 samostatně režíroval dvě povídky KONKURS a KDYBY TY MUZIKY NEBYLY. První celovečerní film oceněný mnoha zahraničními cenami je pak ČERNÝ PETR. Hned o dva roky později v roce 1965 jsme mohli poprvé zhlédnout film LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY a poté se to dobrými filmy už jen hemžilo.

Jeho poslední snímek natočený před odchodem do USA, byl HOŘÍ MÁ PANENKO. Od té doby už režíruje snímky v Americe.

[vsw id=“0gPNpfZUrPM“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

ODCHÁZÍM– v hlavních rolích Tina Turner a Kathy Bates. Film získal ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a cenu MFF v Cannes za nejlepší film.

PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM – v hlavní roli Jack Nicholson. Snad nejlépe ohodnocený snímek získal Oscary za nejlepší film, hlavního herce, hlavní herečku, scénář a dalších pět nominací. Také se může pyšnit 4 Zlatými glóby a Cenou amerických kritiků za nejlepší režii i Cenu L.A.: Director Guild Award, udělovanou nejlepším světovým režisérům.

AMADEUS – I tento snímek získal hned několik ocenění. Můžeme jmenovat například 13 nominací na Oscara a osm jich bylo proměněno. Za režii však Forman nezískal jen Oscara, odnesl si také ocenění jako je Zlatý Globus, Cenu britské a francouzské filmové akademie.

Nejenom režii se však Miloš Forman věnoval. Vidět jsme ho mohli i v několika filmech jako je například STŘÍBRNÝ VÍTR či RABÍN, KNĚZ A KRÁSNÁ BLONDÝNKA.

[vsw id=“oqviWT9zyBE&feature=related“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

i-Senior.cz

 

Reklama