Město šťastných lásek

Město šťastných lásek, Moravské Benátky, Bílá perla Moravy a další nesčetné přívlastky se váží k městu na pomezí Moravy a Čech – k Telči. Má milovaná Telč. Pro mě je Telč srdeční záležitostí. Chodila jsem sem několik let do školy a mám odtud tatínka i manžela. Jsem ráda, že se sem mohu pravidelně vracet a všechny hrdě zvu. A ještě jsem nepotakala nikoho, komu by se zde nelíbilo.

Nevadí, že jste v ní nikdy nebyly, možná jste jí viděli vícekrát, než tušíte. Pro svou malebnost a nenapodobitelný historický ráz města jste ji určitě viděli nesčetněkrát ve filmech. Jen namátkou vyjmenuju pár filmů: Pyšná princezna, Až přijde kocour, Nezralé maliny, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Báthory a řada dalších.

Co jen to na tom malém 5tisícovém městečku je, že tolik láká filmaře a nejen je? Potkáte zde nejen turisty z celé Evropy, ale z celého světa. Japonští turisté jsou zde hojnými návštěvníky. Schválně se někdy podívejte, kam zajíždějí pražské cestovní kanceláře lákající turisty v centru Prahy na výlety po České republice: kromě proslaveného Českého Krumlova je to právě Telč, která je rovněž součástí památek zařazených do organizace UNESCO.

DSC01713

Historické jádro města tvoří náměstí s domy s převážně renesanční a barokní architekturou. Vjezd na náměstí již několik století pečlivě hlídají dvě brány. Jedna strana náměstí ústí v renesanční zámek, mezi jehož majitele patřil pán Zachariáš z Hradce, který se velkou měrou zasloužil o rozkvět Telče. Byl to on, kdo do Telče pozval italské renesanční umělce a nechal původní starý hrad přebudovat na moderní zámecké sídlo, které může svou architekturou směle konkurovat i o mnoho většímu zámku v Jindřichově Hradci.

Pokud máte rádi čilý kulturní ruch, přijeďte do Telče v létě, kdy se koná folkový festival Prázdniny v Telči. Náměstí a nádvoří zámku ožije hudebníky, ale i divadelními umělci. Nechybí ani výtvarná dílnička pro děti, stánky s tekutým i voňavým občerstvením.

DSC01717

Každý rok sem chodím nasát festivalovou atmosféru, líbí se mi, jak město žije a dýchá z plných plic. Když už máte dost ruchu, můžete se vydat do tichého zámeckého parku nebo se vydat na plavbu lodičkou na Staroměstský rybník, který je hned po ruce. Centrum města se zámkem je totiž vystavěno jako vodní pevnost a je tak obklopeno ze všech stran rybníky.

To je rušné léto v Telči. Mám jej ráda, ale ten opravdový génius loci zažijete v Telči v zimě, když je sníh. Miluji večerní procházku městem. Náměstíčko je tiché, nasvícený zámek podloubí měšťanských domů. Pomalu nadechuji studený vzduch, zastavím se a jen se dívám na jiskřivý sníh, hvězdy a žasnu. V němém úžasu se divím, že tahle krása přežila tolik staletí, že kdyby nebylo elektrického osvětlení a sem tam nějakého auta, že bych mohla uvěřit tomu, že jsem se ocitla několik staletí zpátky.

Reklama